Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób to z głową: Jak dobrać właściwą farbę? Jak sprawnie pomalować pomieszczenia? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zrób to z głową, to co sobotnia porcja porad w Radiu 90. Z doradcami Castoramy Gliwice sadzimy trawnik, urządzamy ogród czy dobieramy narzędzia. Dziś jesteśmy w dziale "Dekoracje".

Rafał Pytel od 10 lat pracuje na dziele „Dekoracje”, dla słuchaczy Radia 90 ma wiele cennych rad.

Farby do wnętrz

Rafał Pytel: Farby akrylowe są to podstawowe farby, które najczęściej będziemy wybierać, aby przemalować sufit czy ścianę w takich pomieszczeniach jak salon, czy sypialnia, czyli do takich pomieszczeń, które są najmniej narażone na zabrudzenia. Następną grupą są farby lateksowe lub też ceramiczne. Farby te od lat zyskują coraz większą popularność ze względu na mocną siłę krycia i możliwość przetarcia z nich brudu. Najczęściej farby te stosuje się w pomieszczeniach zarażonych na zabrudzenia lub wilgoć jak kuchnia czy sypialnia. Farby akrylowe i lateksowe należą do tej samej grupy, czyli farb wodorozcieńczalnych. To oznacza, że do ich produkcji zamiast rozpuszczalników stosuje się wodę. Dzięki temu farby te wyróżniają się niższym poziomem przykrego zapachu. Rożnicę między nimi stanowi przede wszystkim ich skład. W obu znajdziemy żywice syntetyczne, natomiast w lateksowych zawartość tych żywic jest dużo większa. Trzecią grupą farb będą farby dekoracyjne. Farby te pozwalają nam na uzyskanie przeróżnych efektów dekoracyjnych na ścianie. Na przykład bardzo popularne ostatnio farby z brokatem czy też farby betonowe.

Jaki wybrać kolor?

Rafał Pytel: Wybór koloru jest oczywiście kwestią indywidualną, istnieją jednak pewne zasady, którymi warto się kierować przy ewentualnym wyborze. Na przykład małe pomieszczenia warto pomalować na jasne, pastelowe kolory. Dzięki temu zabiegowi nieco powiększymy takie pomieszczenie. Na przykład w pomieszczeniu wąskim, ale długim malując krótką ścianę ciemnym, ciepłym kolorem możemy delikatnie zmniejszyć z kolei te proporcje. Sufit malowany na ciemniejszy kolor niż ściana obniży pomieszczenie. Jaśniejszy niż ściana sprawia wrażenie wyższego tak jak zastosowanie na ścianie przy jego górnej krawędzi kilkucentymetrowego pasa w kolorze sufitu. Kolory mają również wpływ psychologiczny. Różne kolory mogą w różny sposób oddziaływać na nasze samopoczucie. Na przykład kolor żółty dodaje energii i optymizmu, pomarańczowy nastraja do działania, niebieski sprzyja odpoczynkowi itd.

Jak przygotować ścianę do malowania?

Rafał Pytel: Praktycznie na każdym opakowaniu farby przeczytamy taki zapis, że powierzchnia powinna być zwarta, jednolita, czysta i sucha. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bez wątpienia najważniejszym etapem podczas przygotowań do malowania ścian. Najlepsza sytuacja to taka, kiedy mamy już pomalowane ściany i nie musimy dokonywać już praktycznie żadnych poprawek. Kiedy ściana jest stabilna, czysta, wtedy najczęściej wystarczy przemalować taką ścianę dwukrotnie. Niektóre kolory trudniej jest pokryć, powiedzmy takie bardziej intensywne kolory. Wtedy dobrze jest zastosować wcześniej farbę podkładową przed malowaniem finalnym kolorem. Z kolei jakieś brudne ściany dobre jest przed malowaniem przemyć. W tym celu można użyć np. mydła malarskiego. Ściany w surowym stanie, czyli np. jakieś świeże gładzie, płyty kartonowo-gipsowe lub ewentualne jakieś poprawki- uzupełnienie masą szpachlową lub gipsem dziury po kołkach należy odpowiednio zagruntować. Do powierzchni mocno pylących będziemy używać gruntów głęboko penetrujących, aby takie powierzchnie ustabilizować i ujednolicić ich chłonność. Do powierzchni mniej chłonnych jak tapety czy płyty kartonowo-gipsowe często wystarczy użyć wspomnianych wcześniej farb podkładowych. Zawsze jednak należy pamiętać, aby zapoznać się z instrukcją wszystkich produktów, których będziemy używać.

Jak przygotować pomieszczenie do malowania?

Rafał Pytel: Jeżeli chodzi o przygotowanie pomieszczenia, prawda jest taka, że im lepiej przygotujemy nasze pomieszczenie, tym malowanie będzie przyjemniejsze i szybciej zakończymy naszą pracę. W miarę możliwości dobrze jest usunąć z malowanego pomieszczenia wszelkie zbędne rzeczy. Całą resztę, która musi pozostać, warto zabezpieczyć folią malarską. Szczególnie dobrze jest zabezpieczyć podłogę np. tekturą malarską w rolce. Niezbędne podczas malowania są też oczywiście taśmy malarskie. Służą one do zabezpieczenia futryn, okien, listw przypodłogowych, wszelkich elementów pomieszczenia, których nie chcemy przypadkiem pomalować. Taśmy malarskie mają też swoje zastosowanie w realizacji wszelkich koncepcji dekoracyjnych np. tworzenie pasów, wzorów oraz do cięcia ścian czy też sufitu.

 

To ważne: Malowanie w odpowiedniej temperaturze

Rafał Pytel: Taka optymalna temperatura podczas malowania to jest około 18-20 stopni Celsjusza. Gdy w pomieszczeniu będzie za ciepło, za sucho, nakładana farba może zbyt szybko wysychać. Najważniejsze podczas malowania jest to, aby kolejne malowane fragmenty łączyć ze sobą na mokro. Dzięki takiemu nakładaniu farby zapobiegniemy powstawaniu smug na malowanej powierzchni. Malowanie pomieszczenia należy zacząć od sufitu, dlatego, że jeśli jakieś kropelki będą spadały na ściany, to pomalujemy to w późniejszym etapie w trakcie malowania ścian. Malowanie sufitu najlepiej zacząć od miejsca, które znajduje się w bliskiej odległości od światła, czyli np. okno, drzwi i przesuwać się w głąb pomieszczenia. Dzięki temu promienie słoneczne będą padać poprzecznie na pomalowaną powierzchnię i nie będą widoczne niewielkie nierówności, które wałek pozostawia. W przypadku ścian dobrze jest rozpocząć malowanie od miejsc trudnodostępnych znajdujących się przy narożnikach. Po przemalowaniu pasa, takiego od narożnika do narożnika, możemy wtedy przejść do malowania całej dużej powierzchni wałkiem. Malować powinno się od góry do dołu z delikatnymi wychyleniami na boki, coś na wzór litery „V”. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby malowane fragmenty łączyć ze sobą na mokro. Dzięki temu farbę będziemy nanosić równomiernie na całą powierzchnię. Wystarczają dwie warstwy, trzeba pamiętać o tym, aby między tymi warstwami odczekać około 2-4 godzin aż poprzednia warstwa wyschnie.

Dobieramy narzędzia: pędzle i wałki

Rafał Pytel: Farbę należy zawsze dobrze wymieszać i to jest bardzo ważna, rzecz o tym trzeba pamiętać, aby pigmenty i inne składniki ze sobą połączyć. Najlepszym wyborem do malowania pomieszczenia będzie wałek malarski. Wałki różnią się rodzajem oraz długością runa i wielkością samego wałka. Do wałka należy dobrać odpowiedniej wielkości kuwetę malarską. Producenci farb najczęściej podają, jak i mniej więcej wałek do danej farby powinno się zastosować. Do mniejszych powierzchni dobrze jest zastosować jakiś mniejszy wałek, powiedzmy taki do 18 cm. Do dużych powierzchni większy, powiedzmy około 25 cm. Często niezbędny podczas malowania jest również pędzel, dzięki któremu pomalujemy miejsca trudno dostępne. Do malowania narożników dobrze jest zaopatrzyć się w wałek narożnikowy. Malując sufit i wysokie ściany zaleca się użycie kija teleskopowego, dzięki temu praca będzie przebiegała dużo szybciej. W przypadku gdy często malujemy jakieś bardzo duże powierzchnie, warto przemyśleć zakup agregatu malarskiego lub kompresora.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024