Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób to z głową: Ogród i trawnik. Od czego zacząć i na czym skończyć? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Przygotuj podłożę, siej, nawadniaj, odżywiaj a potem ciesz się z pięknego trawnika. W Radiu 90 ruszamy z programem Zrób to sam. Na początek sekrety idealnego trawnika. Od czego zacząć i na czym skończyć?

Naszym doradcą jest Daniel Pieczka z Castoramy Gliwice. Zacznijmy od sprawdzenia gleby, musimy wiedzieć jakie podłoże mamy w ogrodzie:

Daniel Pieczka: Musimy na początku zobaczyć, jaką mamy glebę na działce, czy to jest gleba piaszczysta, czy to jest sama glina. Jeżeli mamy typowo piaszczystą glebę, sam piasek, to warto dodać kompostu. Idealnym podłożem dla trawnika jest ziemia piaszczysto-gliniasta, która cechuje się wysoką przepuszczalnością wszystkich mineralnych składników. Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie jest wyłącznie gliniasta, to musimy ją wymieszać z piaskiem, żeby poprawić przepuszczalność. Jeżeli jednak dominuje piasek, to trzeba ją użyźnić poprzez dodanie torfu lub ziemi kompostowej. Jeżeli chcemy mieć pewność, żeby nasz trawnik wzrastał bez żadnych chwastów, mchów, wszystkich tych rzeczy, których nie pożądamy w ogrodzie, najlepiej jest zbadać sobie pH gleby metodą elektroniczną lub chemiczną i sprawdzić, żeby to pH było na przełomie od 5,5 do 6,5. Jeżeli mamy glebę trochę za kwaśną, musimy ją odkwasić. Najlepiej jest to zrobić w okolicach jesieni i zastosować wapno nawozowe, które typowo odkwasza glebę. Jeżeli jest odwrotnie, czyli gleba jest zbyt zasadowa, przydatne będzie użycie różnego rodzaju nawozów zakwaszających. W momencie, kiedy już mamy glebę, jaką chcemy, możemy sobie ułożyć wszystkie architektury ogrodnicze. Jeżeli chcemy mieć warzywniak, możemy już w tej chwili go sobie ogrodzić. Jeżeli chcemy pokaźną rabatę, możemy jak najbardziej użyć różnego rodzaju obrzeż, drewniane rollbordery, plastikowe obrzeża trawnikowe lub po prostu betonowe palisady.

Pierwszy termin na sianie trawy to właśnie przełom kwietnia i maja, kolejny dogodny czas to sierpień i wrzesień. Zanim zaczniemy siać naszą trawę, należy oczyścić teren- podkreśla Daniel Pieczka z Castoramy Gliwice:

Daniel Pieczka: Tak naprawdę pierwszą i jednocześnie najbardziej pracochłonną czynnością przy zakładaniu trawnika jest przygotowanie jego podłoża. Na nic zdadzą się tak naprawdę super nasiona czy zainstalowanie jakiegoś automatycznego podlewania, kiedy tak naprawdę zlekceważymy takie podstawowe rzeczy przy zakładaniu tego trawnika, jak np. usunięcie kamieni, wszystkich śmieci, leżących gałęzi, korzeni, które gdzieś tam wystają spod ziemi. Jeżeli zostawimy to w podłożu, może to niestety wpłynąć na sam rozwój trawnika w przeciągu, nie najbliższego założenia, ale w przeciągu miesięcy, a nawet kilku lat. Po oczyszczeniu podłoża dobrze jest wtedy założyć sobie nawadnianie automatyczne, mamy wtedy trochę miejsca, rozkopujemy i możemy zakładać całe nawadnianie.

Siejemy trawę, a potem pilnujemy, by nawozić:

Daniel Pieczka: Aby zapewnić młodej trawie optymalne warunki wzrostu, trzeba zastosować specjalny nawóz specjalnie do traw wysiewanych. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że te składniki mineralne, które mamy w trawie czy w ziemi, będą pozytywnie wpływały na rozwój naszej zielonej przestrzeni.

Radio 90: Zanim wybierzemy nasiona traw, nad czym powinniśmy się zastanowić? Podaj kilka wskazówek.

Daniel Pieczka: Powinniśmy się zdecydowanie zastanowić nad tym, jaki połać zieleni chcemy zasiać. Czy to ma być trawa, która będzie użytkowana intensywnie, np. będą po niej biegały dzieci, zwierzęta, będziemy po niej bardzo często chodzić. Jakie warunki będą panowały w miejscu, w jakim będziemy zakładali trawnik, jaki jest poziom nasłonecznienia przez cały dzień oraz jaką glebę mamy. Również ważną rzeczą jest, jak często będziemy mogli kosić dany trawnik. Jeżeli będziemy tam rzadko, jeżeli to jest trawnik gdzieś poza miastem, będziemy musieli dojeżdżać, to wiadomo, że będziemy dość rzadko go kosić, wtedy trzeba dobrać trawę wolnorosnącą, żeby to nie sprawiało nam większego problemu.

Daniel Pieczka, doradca klienta w Castorama Gliwice

Rodzaje trawników? Możemy wybrać jaki jest nam potrzebna w naszym ogrodzie. Są trawy rabatowe, są też mieszanki traw, takie są najlepsze dla trawników przydomowych:

Daniel Pieczka: Jeżeli chcemy, żeby on faktycznie był taki bardzo ładny, piękny, zielony, jest to idealne tak naprawdę do rabat kwiatowych. Niestety problemem jest to, że są one dosyć słabe, nie będą wracać do swojej starej pozycji i nie będzie to wyglądało ładnie. Możemy użyć tak naprawdę, to czego tak naprawdę klienci potrzebują, czyli typowo uniwersalnej mieszanki traw. Są one znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej odporne na deptanie- są wystarczające na tzw. trawniki przydomowe. Są jeszcze inne opcje- jeżeli mamy dzieci, psa, chodzimy często po tym trawniku, są mieszanki nasion typowo sportowych, takich, jakie stosujemy na boiskach. Są one odporne na różnego rodzaju deptania, eksploatacje. Niestety są one nieco droższe i wymagają troskliwej pielęgnacji ze względu na to, że one dosyć szybko rosną, więc taki trawnik będziemy musieli kosić może i dwa razy w ciągu tygodnia. Mamy też czasem dosyć specyficzne sytuacje, w których np. sąsiad ma bardzo wysokie drzewo, daje ono cień praktycznie na cały trawnik przez cały dzień, wtedy są specjalne nasiona traw do miejsc zacienionych. Jeżeli mamy trawnik trochę przerzedzony najczęściej po zimowym czasie, są nasiona regeneracyjne przeznaczone na dosiewanie zniszczonych i przerzedzonych trawników.

Ile potrzeba nasion trawy?

Daniel Pieczka: Mniej więcej na 100 m2 trawnika potrzeba około 3 kg mieszanki nasion. Warto tak naprawdę sugerować się informacjami na opakowaniu, gdyż każdy producent może mieć tę wartość trochę inną. Jeżeli użyjemy zbyt małej ilości nasion, może to sprawić sytuację, w której jednak ten trawnik będzie miał dosyć duże dziury, nie będzie on taki ładny. Przez te dziury będą przerastać chwasty, będzie tworzył się chaos na tym ogrodzie. Trzeba zadbać o to, żeby ilość nasion była odpowiednia do tego, jaki mamy metraż trawnika.

Zrób to z głową: Ogród i trawnik

Kolejne ważne informacje? Jak wysiewać trawy? Posłuchaj!

Kiedy trawnik zaczyna rosnąć, trzeba go nawadniać, posłuchaj kolejnych cennych rad naszego specjalisty:

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Magazyn Zrób to z głową z Castoramą Gliwice w Radiu 90 w każdą sobotę między 10.00 a 12.00. Bądźcie z nami.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj