Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób to z głową: Urządzamy kuchnię. Z nami unikniesz błędów [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zrób to z głową, zrób to z nami! W naszym sobotnim cyklu dziś doradca Castoramy Gliwice zabiera nas do działu "Kuchnia, Łazienki, Magazynowanie". Skupimy się na kuchni, to w końcu serce każdego domu. Jak ją urządzić?

Naszym doradcą jest Szymon Palus, który od 10 lat pracuje w Castoramie Gliwice, radzi słuchaczom Radia 90 od czego zacząć urządzanie kuchni.

Szymon Palus: Radziłbym odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania takie jak: jaka jest wielkość pomieszczenia, jej kształt, bo to ona będzie dyktowała jaki układ kuchni wybierzemy, ile osób będzie gotowało, ile osób będzie korztstało z kuchni, ile będziemy potrzebowali miejsca na przechowywanie zapasów, garnków itp.. Należy mieć na uwadze, jaki wzrost mają domownicy, bo to będzie dyktowało, na jaką wysokość zabudowy możemy sobie pozwolić i jakie funkcje ma spełniać kuchnia. Czyto ma być miejsce do przygotowania posiłków, ich spożywania czy też miejsce spotkań rodzinnych

Szymon Palus, Castorama Gliwice

Zaczynamy

Szymon Palus: Jeżeli chodzi o planowanie kuchni, na początek musimy umiejscowić naszą kuchnię. Jeżeli jesteśmy dopiero w trakcie projektowania domu, to musimy pamiętać, że kuchnia jako miejsce gotowania posiłków będzie zawsze cieplejsza. Wszystkie sprzęty AGD będą generowały ciepło w trakcie codziennej eksploatacji, dlatego warto unikać umiejscowienia kuchni w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jeśli jednak kuchnia będzie usytuowana z różnych powodów w innych miejscach warto rozmieścić sprzęty jak najdalej od okien. Dobierając pomieszczenie, również warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Czy mamy odpowiednią ilość gniazdek do podłączenia sprzętu oraz, czy pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane.

Bardzo ważne jest dokładne wymierzenie kuchni.

Szymon Palus: Zacznijmy od tego, co będzie nam potrzebne: jest to coś do pisania, kartka papieru, drabina oraz miarka. Na początek wykonaj rysunek całego pomieszczenia z góry, następnie rysunki każdej ze ścian i nanieś na rysunki wszystko, co może mieć wpływ na rozmieszczenie szafek dolnych czy wiszących: są to okna, rurki, skosy, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne itd. Następnie przy pomocy miarki zmierz wszystkie ściany od podłogi do sufitu najlepiej w kilku miejscach. Analogicznie do wysokości musimy zmierzyć wszystkie odległości pomiędzy ścianami. Mierzymy również wszystkie drzwi, okna, skosy ich wysokości, szerokości oraz odległości od ścian. Następnie wszystkie wymiary nanosimy na rozrysowane wcześniej rzuty pomieszczenia. W tym miejscu również warto się zastanowić nad gniazdkami elektrycznymi, instalacją wodno-kanalizacyjną. Jeżeli będziemy planowali zmieniać jej położenie, najlepiej zawczasu sobie to zaznaczyć, żeby łatwiej potem było można umiejscowić szafki na ścianach.

Trójkąt roboczy

Szymon Palus: Trójkąt roboczy to nic innego jak określenie przestrzeni pomiędzy najczęściej użytkowanymi strefami w kuchni. Odległość między lodówką, płytą grzewczą a zlewozmywakiem. Przyjęło się, że powinniśmy zachować od 120 do 210 cm odległości pomiędzy lodówką a zlewem. Od 120 do 270 cm pomiędzy kuchenką a lodówką oraz od 90 do 210 cm pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

Szymon Palus, Castorama Gliwice

Jak uniknąć błędów?

Szymon Palus: Najczęściej popełnianymi błędami są: niewystarczająca ilość miejsca na przygotowanie posiłków, musimy pamiętać o tym, aby blat roboczy, na którym będziemy pracowali, powinien mieć minimum 90 cm, co pozwoli na praktyczną komfortową pracę w kuchni. Kolejnym błędem jest ograniczony dostęp do naczyń, garnków oraz innych akcesoriów kuchennych. Warto, aby wszystko, czego potrzebujemy do przygotowania posiłków, było dostępne na wyciągnięcie ręki, zatem garnki, patelnie itp. przechowujmy w pobliżu kuchenki i piekarnika. Następnym błędem jest brak miejsca do przechowywania. Należy pamiętać, że większa ilość szuflad pozwoli na ergonomiczne rozmieszczenie małych akcesoriów. W przypadku szafek narożnych polecane jest używani tzw. karuzel czy też nerek, dzięki czemu wygodnie i więcej zmieścimy bez konieczności „nurkowania” do szafki. W zwykłych szafkach stojących, kolumnowych zalecamy zastosowanie koszów wysuwanych. Kolejnym błędem jest zbyt ciemna kuchnia. Jeśli zdarzy się, że w kuchni będzie niewystarczająca ilość światła, musimy szczególnie zadbać o rozświetlenie miejsc, gdzie przygotowujemy i spożywamy posiłki.

Inne błędy?

Szymon Palus: Brak dedykowanego miejsca do spożycia posiłków. Musimy pamiętać o tym, aby w naszej kuchni było wyznaczone miejsce na spożywanie posiłków, dlatego musimy zaplanować wygodne dla nas miejsce na stół czy też wysuwany blat. Jeżeli miejsce na to pozwala, możemy pomyśleć o wyspie kuchennej. Kolejnym często popełnianym błędem jest zbyt mała ilość gniazdek. Jak już wcześniej wspomniałem, zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych może nas zmuszać do ciągłego przełączania pomiędzy sprzętami. Warto zastanowić się nad ekspozycją i położeniem. Ich liczba i rozłożenie powinny dyktować, gdzie będziemy z nich korzystać. Jeżeli nie chcemy, żeby były widoczne gniazdka, możemy je zamontować pod blatem, ewentualnie zamontować specjalne gniazdka wysuwane z blatu. Następnym błędem są źle rozlokowane urządzenia. Nie powinno się montować zlewu zaraz obok piekarnika. Powinno się zostawić między nimi wystarczający odstęp do zachowania przestrzeni użytkowej. Nie należy także montować zlewu w pobliżu gniazdek elektrycznych. Należy również przestrzegać odległości pomiędzy okapem a płytą grzewczą. Ta jest różna w zależności czy posiadamy płytę gazową, czy indukcyjną. Wszystkie te wysokości najczęściej są spotykane w instrukcjach wybranych przez nas okapów. Na koniec pozostają często spotykane zabrudzenia na ścianach pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Zawczasu najlepiej jest zaplanować, co będzie zdobiło naszą ścianę. Płytki, panele przyścienne, mozaika, szkło dekoracyjne czy też odpowiednia farba. Musimy pamiętać, by właściwie zabezpieczała naszą ścianę i pozwalała nam na utrzymanie czystości naszej kuchni.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Temat wróci za tydzień, będzie o najbardziej popularnych układach w kuchni i meblach modułowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023