Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

ZTK w Żorach: „Płacimy podwykonawcom ale tylko tym, którym zgodnie z prawem możemy”

Facebook Twitter

"Nie wykluczam tego, że roszczenia są słuszne, ale one nie są objęte solidarną odpowiedzialnością. Mogłoby się okazać, ze regulujemy zobowiązania innej firmy, w dodatku prywatnej"- to mówi Olgierd Zaraś, prezes Zakładów Techniki Komunalnej w Żorach. Wracamy do tematu problemów na budowie mieszkań komunalnych w Żorach.

Przypomnijmy: część podwykonawców nie otrzymała- jak twierdzą- należnych im pieniędzy za wykonane roboty. W piątek (12.10.) pikietowali przed Urzędem Miasta. Pisaliśmy o niej TUTAJ! Według nich 15 firm nie dostało co najmniej 1,5 miliona złotych od głównego wykonawcy, firmy Erbud. Ta ma problemy finansowe, dlatego chcą by pieniądze wypłacił im inwestor, Zakłady Techniki Komunalnej w Żorach. Mówi jego prezes, Olgierd Zaraś:

Problem dotyczy tych podwykonawców, którzy bądź nie byli zgłoszeni wcale, albo takich, którzy wykonywali zakresy robót, które nie były inwestorowi zgłoszone. I nie były przez niego zaakceptowane. Roboty wykonywali, natomiast sytuacja wygląda tak, z punktu widzenia prawa, że inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą, jeśli chodzi o roszczenia podwykonawców, które zostały po pierwsze zgłoszone inwestorowi oraz zaakceptowane przez tego inwestora, co do treści tych umów, co do ich wartości, no i przede wszystkim co do przedmiotu, czyli zakresu robót, których umowy dotyczą. 

Zdaniem prezesa Zarasia, firmy zrobiły więcej niż miały w umowach i za to chcą pieniędzy. Podwykonawcy twierdzą, że skoro nie może za to zapłacić Erbud, powinny to zrobić ZTK:

ZTK nie kwestionuje także obecności pracowników firm będących podwykonawcami na budowie, o czym mówili protestujący ale zweryfikowanie tego jest trudne – twierdzi prezes Zaraś. Czy ZTK nie miały zatem odpowiedniego nadzoru nad inwestycją?

Nie uchylamy się od naszych zobowiązań, ZTK płacą podwykonawcom ale tylko tym, którym zgodnie z prawem mogą – dodaje prezes Zaraś:

Dodajmy, że umowa z Erbudem została rozwiązana 19 września, między innymi za to, że nie zgłaszano podwykonawców i nie regulowano wobec nich zobowiązań. Dzisiaj (12.10.) ogłoszony został nowy przetarg na głównego wykonawcę dotyczący budowy jednego z budynków, termin składania ofert to 5 listopada. Na pozostałych budowach trwają prace wykończeniowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj