Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żubry zamieszkają w Raciborzu. Powstaje Centrum Edukacji Leśnej [FOTO]

Facebook Twitter

8 żubrów zamieszka w Raciborzu w powstającym tutaj Centrum Edukacji Leśnej. Zwierzęta mają trafić do lasu w Brzeziu już w przyszłym roku a sama inwestycja już się się rozpoczyna.

Michał Woś i Tomasz Olszewski

Ma edukować ekologicznie, być skarbnicą wiedzy o lesie, a także miejscem, gdzie na własne oczy będzie można zobaczyć największego ssaka, jaki żyje na naszym kontynencie. Na terenie Lasów Państwowych w dzielnicy Raciborza – Brzeziu już w przyszłym roku oddany do użytku ma być kompleks edukacyjny.

Pierwszą łopatę w ziemię niebawem wbijemy.

– mówi Tomasz Olszewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik.

Tomasz Olszewski: Las Brzezie to jest to miejsce gdzie żubry będą się czuły doskonale ze względu na teren, skład gatunkowy, siedliska i tak dalej. Zagroda żubrów i Centrum Edukacyjne, którego do tej pory nie mieliśmy na terenie Nadleśnictwa Rybnik to jest wielkie szczęście dla Nadleśnictwa Rybnik i mam nadziej również dla mieszkańców w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Rybnik, dla Raciborza. Dojazd do tego miejsca jest doskonały, również można dojechać tam rowerem, ścieżkami rowerowymi.

Tomasz Olszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik

Żubry do Raciborza przyjadą z Kobióra, gdzie stado się rozrosło. Docelowo ma być ich 8. Jak mówi nadleśniczy Tomasz Olszewski – ogrodzony teren, na którym żyć będą żubry, będzie miał powierzchnię 10 hektarów.

Tomasz Olszewski: Będą i krowy i byki, pewnie pojawią się i cielaki, więc będzie to takie małe stado, które – co prawda – będzie żyło w ogrodzeniu, ale wszystkie naturalne procesy będą zachodziły. Staramy się, aby to powstało na koniec sierpnia, żeby te żubry już we wrześniu były w zagrodzie. Czekamy na ostatnie dokumenty, żeby można było uzyskać zgody, przeprowadzić przetarg i wbić pierwszy szpadel. Pierwsze prace planujemy za półtorej miesiąca.

Paulina Sobczuk, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Rybnik

Ośrodek, który powstanie w Brzeziu, ma być przede wszystkim miejscem, gdzie zdobędzie się wiedzę o tym, jak funkcjonuje las.

Tę wiedzę będzie można zdobywać bezpośrednio w terenie.

– dodaje Paulina Sobczuk, rzecznik prasowa Nadleśnictwa w Rybniku i ekoedukatorka.

Paulina Sobczuk: Sama ścieżka będzie liczyć prawie półtora kilometra, więc będzie gdzie spacerować. Będziemy mogli podziwiać żubry jak nie z jednej strony, to z drugiej. Będziemy mieli też tam bardzo dużą wiatę, gdzie będzie można usiąść, przeprowadzić zajęcia w terenie, a jeżeli byłaby niepogoda, albo nam się zmieniły plany, to zawsze możemy wejść do dużego centrum, które będzie przystosowane do każdej grupy wiekowej. Będziemy się strać wyposażyć salę jak najbardziej nowocześnie będzie się dało. Ścieżkę wyposażymy o tablice edukacyjno-informacyjne oraz elementy, który w prosty  i przystępny sposób tłumaczyć oraz pokazywać jak działa las, jakie są jego funkcje, jak pracujemy i jak chronimy to wszystko co się znajduje wokół nas.

Poznanie przyrody, edukacja ekologiczna i możliwość zobaczenia żubra

Nie trzeba jechać pod Pszczynę czy do Puszczy Białowieskiej

– mówi pomysłodawca centrum edukacji, były minister środowiska, Michał Woś.

Michał Woś: To jest bardzo wartościowe, że na Brzeziu w lesie między Raciborzem a Pogrzebieniem będzie taka pokazowa zagroda żubrów. Państwowi leśnicy, że chcą tą inwestycja, tym Centrum Edukacji Ekologicznej, tą pokazową zagrodą żubra uczcić stulecie powstania Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra, które powstało w Paryżu w 1923 roku z inicjatywy także Polski.

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj