Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ZUS: Nie trzeba składać dodatkowego wniosku, aby otrzymać „czternastkę”

Facebook Twitter

Pieniądze są wypłacane z urzędu. Dodatkowe świadczenie trafi na konta w listopadzie. Czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które do końca października tego roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

mat. prasowe ZUS

„Czternastki” nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Wysokość 14. emerytury to 1250 złotych i 88 groszy. Nie wszyscy otrzymają ją jednak w pełnej kwocie. Wyjaśnia rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Śląsku.

Beata Kopczyńska: Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, np. jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 złotych, to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie pomniejszonej o 100 złotych, czyli w tym przypadku 1150 złotych i 88 groszy. Co ważne, osoba, której kwota świadczenia podstawowego przekroczy 4150 złotych 88 groszy, nie otrzyma 14. emerytury.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj