Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

ZUS pomoże przedsiębiorcom

Facebook Twitter

ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji. Możliwość odroczenia terminu płatności składek nawet o trzy miesiące oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych- to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

ZUS przygotował nowy uproszczony wniosek dla osób starających się o ulgę w spłacie należności.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku odroczenia płatności składek o trzy miesiące, a także o zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych firm jest to naprawdę trudny okres. Wniosek przygotowany przez ZUS to tylko jeden formularz, w którym umieszczone jest oświadczenie wnioskodawcy, w którym opisze, jak sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

Dokument będzie można złożyć poprzez Platformę Usług Elektronicznych, wysłać pocztą tradycyjną lub przekazać do specjalnych skrzynek w placówkach ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami, odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia br. Co ważne, może on objąć także składki, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja br. Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przed egzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowanie sankcji.

Dodaje Beata Kopczyńska rzeczniczka ZUS-u w regionie, która wyjaśnia też jakie konkretnie składki możesz odroczyć…

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz fundusz emerytur pomostowych- jeśli przedsiębiorca płaci takie składki. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi, dlatego, jeżeli ZUS odmówi odroczenia, przedsiębiorca musi zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

Rozmawialiśmy z rzecznikiem ZUS-u Beatą Kopczyńską.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 lipca 2020