Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ZUS przypomina o bonie turystycznym na ferie

Facebook Twitter

ZUS przypomina o bonie turystycznym na ferie. W województwie śląskim do zrealizowania zostało jeszcze 252 tysiące bonów, każdy - przypomnijmy- o wartości 500 złotych.

To elektroniczne świadczenie, którym rodzice mogą płacić za wypoczynek dzieci, usługi hotelarskie i imprezy turystyczne realizowane na terenie Polski. Jak informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, ponad 100 tys. bonów o wartości 69 milionów złotych nie zostało jeszcze aktywowanych, dlatego przypominamy jak to zrobić.

Beata Kopczyńska: Aktywacja bonu jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500+ na dziecko, taki bon ma u siebie na profilu PUE. Wystarczy wejść na swój profil w zakładkę „Bon turystyczny”, następnie go aktywować. Po aktywacji można już płacić za wypoczynek czy usługę hotelową bonem, można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty.

Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Do tej pory rodzice w województwie śląskim aktywowali 386 tys. bonów, czyli 79 proc. Wśród tych aktywnych wykorzystano już 60 proc.

Do pobrania i aktywowania pozostało jeszcze 20 proc. ze wszystkich 486 tys. przyznanych bonów. Mieszkańcy województwa śląskiego za wypoczynek bonami zapłacili już 251 mln zł.

W województwie śląskim liczba podmiotów turystycznych wynosi 1,9 tys., z czego w ponad 1,6 tys. podmiotach turystycznych można płacić bonami turystycznymi. Do tej pory kwota z bonów, którą rodzice zostawili w naszym województwie, przekroczyła 105 mln zł. Największe kwoty z płatności bonami pozostały u podmiotów turystycznych w województwie małopolskim (443 mln zł) i pomorskim (385 mln zł), najmniej w lubuskim (15 mln zł) i w opolskim (17 mln zł).

Czytaj takżze:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022