Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

ZUS przypomina – zwolnienie lekarskie nie jest dodatkowym urlopem

Facebook Twitter

Podwodne sesje zdjęciowe, pielgrzymki do miejsc kultu religijnego w Europie, wakacje w Meksyku, remont mieszkania czy wycinka drzewa. Ale też dodatkowa praca zarobkowa. Tak niektórzy mieszkańcy regionu spędzają czas przebywając na zwolnieniach lekarskich.

Popularne ‚L4’, czyli zwolnienie lekarskie, nie zawsze służy szybkiemu powrotowi do zdrowia – tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Zwolnienie nie może pełnić roli swoistego urlopu. Pracownik, który w czasie trwania zwolnienie lekarskiego wykonuje pracę zarobkową, lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego. Najwięcej takich kontroli przeprowadził oddział ZUS w Rybniku. Było ich 3575. W wyniku kontroli 901 osób straciło prawo do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków w oddziale w Rybniku przekroczyła 1 160 000 zł. 

– wylicza Beata Kopczyńska, rzecznik regionalny ZUS-u na Śląsku. W całym województwie w 2018 roku przeprowadzono ponad 16 tysięcy kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich, w wyniku których 3,5 tysiąca osób straciło prawo do zasiłku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj