Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ZUS szykuje się do obsługi programu 500+. Co to dla nas oznacza?

Facebook Twitter

 Od 1 stycznia to właśnie ta instytucja będzie zajmować się rozpatrywaniem wniosków i wypłatą środków na pierwsze i kolejne dziecko w rodzinie. Teraz to obowiązek gmin. Wnioski od 2022 roku będzie można składać jedynie drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Będą one rozpatrywane automatycznie.

To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy Antykryzysowej czy programie „Dobry Start”. Program 500+  będzie obsługiwać funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów

– poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin.

W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum.

ZUS będzie stopniowo przejmował program „Rodzina 500 plus”.

Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus

– wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022