Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ZUS: W Śląskim emeryci i renciści otrzymali ponad 991 milionów złotych w ramach „czternastek”

Facebook Twitter

Oddziały ZUS w województwie śląskim wypłaciły 910 tysięcy czternastych emerytur na kwotę przekraczającą 991 milionów złotych. Ostanie czternastki otrzymają osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin płatności przypada na 1 grudnia.

fot.mat.prasowe ZUS

ZUS rozpoczął wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego już pod koniec października. Czternasta emerytura trafia do emerytów i rencistów wraz z wypłatą świadczenia za listopad. W województwie śląskim ZUS wypłaci do 25 listopada ponad 910 tysięcy czternastek na kwotę przekraczającą 991 milionów złotych. W oddziale ZUS w Rybniku zrealizowano ponad 138 tysięcy wypłat na kwotę 143 milionów złotych.

 Ostanie wypłaty realizowane będą wkrótce, tak by trafiły do naszych świadczeniobiorców do 1 grudnia. Otrzymają je osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne

– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Dla kogo dodatkowe świadczenie

Prawo do czternastki mają osoby, które na 31 października 2021 r. pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę 14 emerytury – 1250,88 złotych brutto dostaną emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 złotych brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” np. gdy świadczenie jest wyższe przykładowo o 100 złotych, to też o 100 złotych niższa będzie czternasta emerytura. Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 złotych brutto nie otrzymają czternastki.

Fot. archiwum ZUS

Wypłata wstrzymana, gdy świadczenie zawieszone

Czternasta emerytura nie przysługuje jeśli wypłata świadczenia podstawowego została wstrzymana od 1 listopada 2021 r. W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia. Może to być np. sytuacja gdy osoba, która pobiera rentę socjalną, miała ją zawieszoną od listopada 2021 r.

Z uwagi na osiąganie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie otrzymała z tego powodu w listopadzie czternastki, ale jeśli w grudniu 2021 r. zostanie podjęta wypłata renty socjalnej, to otrzyma ją wraz z rentą. Jeśli w styczniu 2022 r. zostanie dopiero podjęta wypłata renty socjalnej, to czternastkę otrzyma wraz ze styczniowym świadczeniem. Warto przypomnieć, że limity dorabiania do świadczeń nie dotyczą wszystkich. Powinni je sprawdzać emeryci, którzynie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz niektórzy renciści

– tłumaczy rzeczniczka.

Fot. archiwum ZUS

Kiedy trzeba będzie zwrócić czternastą emeryturę?

Część emerytów i rencistów, która dorabia do swoich świadczeń musi uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. W sytuacji gdy po zakończeniu roku rozliczeniowego okaże się, że ze względu na przekroczenie dopuszczalnego przychodu emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje, wówczas wypłacona czternastka jest świadczeniem nienależnie pobranym i podlega zwrotowi tak jak pobrane emerytury czy renty.

Fot.pixabay.com

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj