Wielki żużel wraca na Stadion Śląski

W Radiu 90 informacja dla fanów speedwaya, których nie brakuje w regionie. Finał Mistrzostw Europy na Żużlu- SEC: Speedway Euro Championship- po raz drugi odbędzie się Śląsku. Najlepsi żużlowcy na świecie będą walczyć o tytuł Mistrza Europy 28 września.

Jak podają organizatorzy, pewnymi udziału w SEC 2019 są zawodnicy, którzy zajęli miejsca od pierwszego do piątego w klasyfikacji generalnej cyklu. Jest to Leon Madsen – ubiegłoroczny zwycięzca SEC, Jarosław Hampel, Robert Lambert, Mikkel Michelsen oraz Antonio Lindbaeck. Kolejne dziesięć miejsc zarezerwowane jest dla zawodników, którzy przebrną przez kwalifikacje lub otrzymają stałe „dzikie karty”.

Wcześniej gospodarzami finałów Mistrzostw Europy w sezonie 2019 będą niemieckie Güstrow (13 lipca – I Finał SEC) , Toruń (27 lipca – II Finał) oraz duńskie Vojens (10 sierpnia – III Finał). Rundy kwalifikacyjne odbędą się 27 kwietnia w Gorican (Chorwacja) oraz Poznaniu, 1 maja w Równem (Ukraina) i Krsku (Słowenia), a zawody SEC Challenge – 25 maja w Nagyhalasz (Węgry).

Największym przedsięwzięciem organizacyjnym ubiegłorocznych mistrzostw była budowa toru żużlowego, który od postaw wykonany został przez organizatora. Tor ten zostanie, po dodatkowych udoskonaleniach technicznych wynikających z ubiegłorocznych doświadczeń, ponownie zbudowany na lekkoatletycznym Stadionie Śląskim.

W ubiegłym roku Finał TAURON Speedway Euro Championship został rozegrany na chorzowskim stadionie 15 września (a dwa tygodnie wcześniej na obiekcie towarzyski mecz rozegrała Żużlowa Reprezentacja Polski z ekipą Reszty Świata). Zawody przyniosły wiele sukcesów polskim zawodnikom. W klasyfikacji generalnej SEC (liczącej 25. zawodników) znalazło się, obok Jarosława Hampela i Kacpra Woryny siedmiu Polaków: Krzysztof Kasprzak – 11 miejsce, Piotr Pawlicki – 13 miejsce, Adrian Gała – 17 miejsce, Jakub Miśkowiak – 21. miejsce, Rafał Karczmarz – 22. miejsce, Rober Chmiel – 23. miejsce, Norbert Krakowiak 25. miejsce. Oczy kibiców podczas finału cyklu TAURON SEC zwrócone były głównie w stronę zawodnika z Rybnika: Kacpra Woryny, który rewelacyjnie wykorzystał swoją szansę podczas zawodów na Stadionie Śląskim. Polak z dziką kartą zdobył podczas zawodów 13 punktów – w tym w trzech biegach przeciął linię mety jako pierwszy. Woryna zajął 3 miejsce w zawodach finałowych na Śląskim.

Ubiegłoroczny finał SEC w Chorzowie oglądało na żywo blisko 32 tysiące widzów.