Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Związek Zawodowy Ratowników Górniczych: Zlikwidujmy podziały płacowe wśród ratowników JSW

Facebook Twitter

Akcja w KWK Pniówek zakończona. Ratownicy wrócą po siedmiu górników, gdy wygaśnie pożar w tym obszarze. Przyczyny wypadków bada prokuratura, Wyższy Urząd Górniczy, ale już teraz głos w sprawie zabierają sami ratownicy.

Przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych Leszek Modzelewski pisze list do wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Artura Wojtkowa:

Zwracam się z prośbą o wyrównanie wszystkich elementów płacowych dla ratowników górniczych zatrudnionych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Idziemy ratować ratowników i górników walczymy z górotworem i naturą. My nie chcemy być dzieleni, a to co nas dzieli to umowy.

Jak pisze Modzelewski, to skaza na równości ratowników i podział jaki stworzył nam pracodawca. Jedni mają tzw. stare umowy, inni nowe.

Niech śmierć naszych kolegów nie pójdzie na marne, jesteśmy im to winni, zlikwidujmy te podziały

– apeluje związkowiec do wiceprezesa JSW. O tym, że jest problem mówi nam jeden ze Słuchaczy, kiedyś ratownik górniczy:

Ilu ratowników, którzy tam pracują, pracują w zasadzie w czynie społecznym, nikt o tym nie wie, nie mówi. Szefostwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej przygotowało młodym chłopakom takie umowy o prace, z których nie mają nic. (…) Byłem ratownikiem 20 lat w JSW i do dziś nie mieści mi się to w głowie.

Na co dziś mogą liczyć ratownicy górniczy pracujący w JSW?

Jak udało nam się dowiedzieć przysługują im dodatki. Każda kopalnia wypłaca jednak inny, np. dodatek ratowniczy to około 400 złotych miesięcznie. Za dniówkę pracy w aparacie tlenowym mają otrzymywać po 600 złotych. Biuro prasowe JSW na razie nie komentuje sprawy ani listu do wiceprezesa spółki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022