Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zwierzęta egzotyczne powinny zostać zgłoszone

Facebook Twitter

Papugi, żółwie, węże, ale także sóweczka kreskowana czy puchaczyk żółtobrzuchy - takie egzotyczne zwierzęta zarejestrowano w 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim.

zwierzęta egzotyczne
fot. Kapa65 / pixabay.com

Zwierzęta egzotyczne w specjalnym rejestrze

W sumie dokonano 134 wpisów do rejestru gatunków zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów Unii Europejskiej. Wśród nich znalazły się: żabojad argentyński, pójdźka ziemna, krogulec zwyczajny czy gekon madagaskarski. Obowiązek rejestracji dotyczy osób, które posiadają żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem i tych, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.

zwierzęta egzotyczne

Jak zgłosić zwierzę do rejestru?

Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w siedzibie urzędu. We wniosku podaje się m.in. nazwę gatunku, cel posiadania okazu (np. dobra własne, hodowla, edukacja), datę wejścia w jego posiadanie oraz źródło pochodzenia.

Wnioski dostępne są także w Biuletynie Informacji Publicznej. Do wniosku o rejestr powinien być dołączony dowód opłaty skarbowej w wysokości 26 zł na konto Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim oraz kopia dokumentu potwierdzająca legalność pochodzenia zwierzęcia. Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie. Licząc od dnia otrzymania wniosku o wpis do rejestru zwierząt, termin na wydanie zaświadczenia wynosi 7 dni. Szczegółowe informacje dotyczące wpisu można uzyskać pod nr tel. 432 412 09 56.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023