Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zwolnienia ze składek dla firm na 600 milionów złotych

Facebook Twitter

20 września zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na zwolnienie ze składek dla firm, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki, albo posiadały nadpłatę koncie. ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych w wyniku, którego 740 tys. przedsiębiorców uzyskało zwolnienie na blisko 600 milionów złotych.

Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS. Wcześniej nie można było tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy, które zezwalały na zwolnieniu wyłącznie składek nieopłaconych za kwiecień i maj.  Ta zmiana, która jest zdecydowanie na korzyść przedsiębiorców, była rekomendowana przez ZUS.

Już w dniu wejściu w życie przepisów ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych. Do tej pory procesowi poddano około 740 tys. płatników składek. Oznacza to, że dodatkowo w wyniku realizacji ustawy ZUS umorzył około 598 milionów złotych. W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników składek.

Nie trzeba składać wniosku.

– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego:

Korzyść dla płatników jest podwójna. Po pierwsze otrzymają oni zwolnienie ze składek, a po drugie, nie będą obarczeni w tej sprawie składaniem dodatkowych wniosków. ZUS zrobi to z urzędu. A o wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych.

ZUS zwraca uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek. W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły około 13 mld zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj.

Objęło to ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy.

– wylicza Beata Kopczyńska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022