StartWiadomości Wiadomości dnia

Zwolnienie z podatku za ekologiczne ogrzewanie w Rybniku

Co ciekawe w Wodzisławiu zwolnienie obowiązuje przez trzy lata, a w Rybniku przez dwa. Zwolnienie adresowane jest do trzech grup mieszkańców: tych, którzy ogrzewają swój dom w sposób najbardziej ekologiczny, tych, którzy dokonają wymiany źródła ciepła, oraz osób, które w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła.

To projekt radnych PO i Wspólnie dla Rybnika:

Bardzo dobry ruch dlatego, że to jest krok w stronę mieszkańców- mówi radna Grażyna Kohut (Wspólnie dla Rybnika).

Jest to pewnego rodzaju zachęta do tego, aby podłączać się tam, gdzie już te sieci są, bo dzisiaj pewnych ustawowych regulacji nie ma- dodaje radny Marek Florczyk (Wspólnie dla Rybnika).

To jest zachęta dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą być ekologiczni, a najlepszą zachętą zawsze są pieniądze- twierdzi Franciszek Kurpanik (Koalicja Obywatelska).

Mariusz Wiśniewski (Wspólnie dla Rybnika) dodaje: Jest to gest ze strony miasta.

Radio90: Na dwa lata.

Póki co, na dwa lata. Od czegoś trzeba zacząć.

Radio90: W Wodzisławiu trzy.

Możemy się zacząć licytować.

Panie redaktorze temat jest taki. Zaczynamy od dwóch lat, zobaczymy co będzie dalej- mówi Radiu 90 radny Kurpanik.

Myślę, że tutaj cenna, że tak powiem sugestia Pana redaktora, żeby ten okres wydłużyć- kończy Łukasz Kłosek (Koalicja Obywatelska).

Radni opozycji są generalnie za zwolnieniami od podatku za ekologiczne ogrzewanie, ale mają kilka uwag dotyczących uchwały:

Nie jest to sprawiedliwe, nie jest to do wszystkich. Chciałbym, żeby była wzmianka również dla wspólnoty mieszkaniowej, gdyż mieszkańcy wspólnot wzięli kredyty na ocieplenie i doprowadzenie ciepła na 20 lat, dlaczego ich nie zwolnić, z którejś rat- komentuje Andrzej Wojaczek (Blok Samorządowy Rybnik).

Ja jestem generalnie za zwolnieniem- mówi Radiu 90 Andrzej Sączek (Prawo i Sprawiedliwość): Oczywiście chciałbym zwalniać przede wszystkim osoby, które od tego momentu będą się podłączały, przede wszystkim pod ciepło systemowe. Zwalnianie z podatku osób, które wymieniły np. na źródło ciepła dotychczas, no troszeczkę to jest takie, bo z reguły to są ludzie majętni i 100 zł, nie wiem czy generalnie dla nich to cokolwiek znaczy.

Uchwała ma dużo luk. Luki polegają na tym, że przede wszystkim nie będą akceptowani mieszkańcy ZGM-u i mieszkańcy bloków- uważa Karol Szymura (Prawo i Sprawiedliwość).

Szacuje się że budżet miasta na rezygnacji z podatku od tych osób uszczupli się o około 400 tysięcy złotych.

Zostaw komentarz