Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zwrot wpłaconej kwoty i ponowna płatność w MPP a koszty uzyskania przychodów [materiał partnera]

Facebook Twitter

Podatnicy prowadzący działalność pozarolniczą mają obowiązek dokonywania płatności za transakcje, których wartość przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. W przypadku zaniechania tego obowiązku podatnik ponosi przewidziane w ustawie negatywne konsekwencje. Czy, jednak gdy kontrahent zwróci całą błędnie przelaną sumę pieniędzy na konto podatnika, a ten ponownie dokona płatności z zastosowaniem MPP?

Fot. pixabay.com

Zgodnie z art. 22p ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą są zobowiązani do dokonywania płatności, których wartość przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. W przypadku gdy podatnik nie spełni tego obowiązku, mimo iż na fakturze zawarta została adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”, nie może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu takiej płatności. Ma wówczas obowiązek zmniejszyć koszty lub zwiększyć dochody o odpowiednią kwotę. Dokładnie takie same konsekwencje ma sytuacja, gdy za transakcję, którą podatnik powinien opłacić przelewem z wykorzystaniem MPP, zapłaci on gotówką.

Ministerstwo Finansów dopuszcza jednak możliwość dokonania zwrotu całej kwoty należności zapłaconej gotówką lub przelewem, na konto kontrahenta. Jeśli po otrzymaniu zwrotu, przedsiębiorca ponownie dokona zapłaty z zastosowaniem MPP, wówczas nie musi transakcji wyłączać z kosztów uzyskania przychodów.

Nasze biuro rachunkowe działa na rynku usług księgowych od kilkunastu lat. Cieszymy się zaufaniem klientów, którzy chętnie polecają nasze usługi swoim krewnym i znajomym. Aby być jak najbliżej firm, z którymi współpracujemy, mamy swoje odziały w kilku lokalizacjach w Warszawie oraz w Łodzi. Nasz zespół tworzą specjaliści z dużym doświadczeniem, którzy zawsze chętnie dopowiadają na wszystkie pytania. Jeśli szukasz biura rachunkowego, które będzie prawdziwym wsparciem dla Twojego biznesu, napisz do nas lub zadzwoń. Więcej na temat naszej oferty znajdziesz tutaj: http://efekta.waw.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj