Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska. Zobacz wystawę w muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

"Sentymentalne, malownicze, urokliwe widoki wykonane techniką miedziorytu, akwaforty i linorytu przenoszą nas do XVIII, XIX i XX wieku. Serdecznie zapraszamy do oglądania". Tymi słowami muzealnicy zapraszają na swoją najnowszą wystawę. Jest okazja, żeby zajrzeć do nich w sobotę (14.05.) wieczorem. To będzie Noc Muzeów.

mat.prasowe/ www.muzeum-raciborz.pl

Na wystawie „Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska. Grafiki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu” znajduje się ponad 60 grafik prezentujących widoki miast, obiektów przemysłowych oraz przedstawienia przyrody na Śląsku. Najliczniej reprezentowane będą weduty Raciborza oraz Głubczyc, ale podziwiać będzie można także dawne Głuchołazy, Paczków, Brzeg, Otmuchów, Krawarz, Szylerzowice, czy huty w Bytomiu, Gliwicach i Kluczborku.

Grafiki pochodzą z XVIII, XIX i XX wieku, w większości są wykonane w technice litograficznej czarno-białej bądź kolorowanej. Niektóre grafiki wykonane są techniką miedziorytu, akwaforty i linorytu. Uzupełnieniem wystawy będą powiększenia panoram Raciborza oraz scen rodzajowych, które często urozmaicają główny temat dzieł.

mat.prasowe/ www.muzeum-raciborz.pl

Na ekspozycji znajdą się prace najsłynniejszego portrecisty miast Śląskich Friedricha Bernarda Wernera, autora monumentalnego, 5 tomowego, liczącego 3000 stron dzieła Topographia Silesiae zawierającego widoki Śląska. Pokażemy także grafiki wydawane w wydawnictwach Ernsta Wilhelma Knippla i Carla Theodora Mattisa funkcjonujących w Kowarach na Dolnym Śląsku. Pierwszy z nich specjalizował się w portretowaniu krajobrazu przemysłowego, drugi w produkcji ilustrowanych przewodników po Karkonoszach. Niezwykle piękne, bardzo szczegółowe, dawne krajobrazy uzupełnione zostaną o prace artystów XX wiecznych (Irena Acedańska-Nowakowska i Jacek Kordowski), którzy już nieco swobodniej potraktowali przedstawienia krajobrazu śląskiego.

– czytamy na stronie raciborskiego muzeum.

Okazja, żeby zobaczyć wystawę „Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska. Grafiki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu” jest np. w sobotę, 14 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022