Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Życie Cieszyna ukryte na dawnej fotografii

Facebook Twitter

„Ukryte na dawnej fotografii. Życie codzienne w Cieszynie końca XIX w. do lat 30 XX w.”. W ten weekend będzie można zobaczyć interesującą wystawę w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. I to nie przez komputer.

Do tej pory wystawę można było oglądać jedynie w internecie, w sobotę (9.05.) oraz w niedzielę (10.05.) będzie można ją zwiedzić na żywo, w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego w godzinach od 10.00 do 14.00.

Temat cieszyńskiej codzienności ukrytej na dawnej fotografii stał się pretekstem do odmiennego spojrzenia na zdjęcia często znane, publikowane wcześniej w książkach, albumach historycznych czy obyczajowych, na widokówkach, bądź prezentowane na innych wystawach. Zachęca, by fotografie te wziąć niejako ‘pod lupę’, przyjrzeć się ich fragmentom skrytym czasem na drugim planie, za głównym tematem zdjęcia. Są w tych fragmentach osoby, przedmioty, miejsca, które zasługują na uwagę, gdyż ich materialne ślady przetrwały i nadal budują historię – Cieszyna, ziemi cieszyńskiej ale i każdego z nas. Historię niekoniecznie wielką, czasem drobnych przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów mody, bibelotów czy dzieł sztuki. Przede wszystkim jednak historię ludzi, dziś już może nieznanych z imienia i nazwiska, ich zajęć, pracy, nauki, rozrywki, świętowania, miejsc, w których spędzali czas.

Wystawa jest podzielona na sekwencje tematyczne, ilustrujące najważniejsze – jak się wydaje – dziedziny życia:  miejsca użyteczności publicznej (ulicę, szkołę, szpital, wybrane rodzaje pracy, sklepy, targ); przyjrzymy się, jak wyglądała codzienność i odświętność (moda na różne okazje, formy rekreacji, sportu i różnych uroczystości); a wreszcie zajrzymy do wnętrz, w których mieszkano i spędzano wolny czas.

Wystawa czynna do 30 maja 2020 r.

Mamy nadzieje, że już niebawem będziemy mogli otworzyć dla Państwa również ekspozycję stałą.

– piszą pracownicy muzeum w Cieszynie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj