Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żywą czy sztuczną? Jaką choinkę wybrać? Podpowiada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Facebook Twitter

Rozwiązanie dylematu: choinka żywa, czy sztuczna, nie jest proste. W wielu rodzinach od lat toczą się o to zażarte spory. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zachęca, by w kwestii zdobienia naszych domów na Święta, kierować się przede wszystkim ekologią i ochroną środowiska. 

Fot. Alicja 2505 / pixabay.com

Choć uprawa świerków czy jodeł również pozostawia pewien ślad w środowisku, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż choinka sztuczna. Produkcja sztucznych choinek, wytwarzanych głównie z plastiku i metalu, wymaga zużycia dużej ilości energii i innych zasobów ziemi. Bardzo uciążliwa jest również ich utylizacja, sztucznej choinki w zasadzie nie da się poddać recyklingowi.

Za to choinki prawdziwe nie wymagają zbyt wielu zasobów i są biodegradowalne. Uprawa choinek nie wiąże się z niszczeniem lasów. Szkółki są często zakładane w miejscach, w których wysokie drzewa i tak nie mogą rosnąć, na przykład pod liniami energetycznymi. Część drzewek pozyskiwana jest, w ramach prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, z przecinek w młodnikach.

fot. pixabay.com

Przede wszystkim, warto kupować w sprawdzonych miejscach, gdzie sprzedawca może udowodnić, gdzie rosły drzewka. To pozwala zapobiec sprzedaży choinek po prostu wykradzionych z lasu. Wiele szkółek prowadzonych jest przez leśników. Tu mamy gwarancje, że drzewko pochodzi z legalnej uprawy.

Zamiast drzewka ściętego, możemy również kupić choinkę w donicy, by po sezonie świątecznym zasadzić ją w ogrodzie. Być może lepszym rozwiązaniem, zamiast całej choinki, zakup tylko kilku gałęzi. Możemy również dać upust naszej kreatywności i stworzyć choinkę wyłącznie z materiałów poddanych recyklingowi. Internet pełen jest podpowiedzi.

Choinka świąteczna to nie tylko drzewko, ale również ozdoby. Nadmiar plastiku może wyglądać ładnie, ale na pewno nie jest dobry dla ziemi. Warto tych samych ozdób używać wiele razy, warto też wykonywać je samemu. Będzie to nie tylko bardziej ekologiczne, ale da nam również wiele radości.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024