Dziś (26.08.) mija 23 rocznica tragicznego pożaru
O 11.00 strażacy i leśnicy złożą kwiaty przed symbolicznym grobem dwóch ratowników, którzy zginęli w pożarze lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej. 26 sierpnia ogień wybuchł od iskry spod kół pociągu.
REKLAMA
O 11.00 strażacy i leśnicy złożą kwiaty przed symbolicznym grobem dwóch ratowników, którzy zginęli w pożarze lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej. 26 sierpnia ogień wybuchł od iskry spod kół pociągu.
50 tysięcy złotych. Na tyle leśnicy podliczyli szkody, jakie ogień wyrządził w lasach w okolicach Nędzy w zeszły weekend. Z wiadomości Radia 90 wiecie, że płomienie pojawiły się także wczoraj (20.08.).
Zawodniczka pochodząca z Rud Raciborskich rywalizowała w dolnośląskim Stroniu Śląskim. Ewa Bugdoł zwyciężyła wśród kobiet na Dystansie Długim ITU (20), który składał się z 3 km pływania, 80 km jazdy rowerem oraz 20 km biegu. Nasza zawodniczka osiągnęła czas 5h 43 min.
Na terenie jednej z firm w Rudach Raciborskich znaleziono zwierzę, które pływało w betonowym zbiorniku na wodę. Sprawę zgłoszono leśnikom, którzy na pomoc wezwali pracowników Gospodarstwa Rybackiego, na co dzień zajmujących się hodowlą ryb w stawach w rezerwacie Łężczok.
Do Kuźni Raciborskiej jest 10 kilometrów, do granic Rybnika 13, do Katowic - 48, a do Wrocławia - 168. Do Pragi lub do Wiednia - tyle samo - po 350 kilometrów. Studio plenerowe stanęło w miejscu, w którym przecinają się Szlak Husarii Polskiej, Zabytków Techniki czy Szlak Cysterski. Rudy Raciborskie - sztandarowa miejscowość jeśli chodzi o wakacyjne podróże po regionie.
Obiekt, dzięki unijnemu wsparciu, doczekał się wyremontowania peronu, toalet i nowych latarni. Powstał także parking dla samochodów, bo z roku na rok zabytkową stację w Rudach Raciborskich odwiedza coraz więcej osób.
Ogień stanowi ogromne zagrożenie i dla drzew, i dla mieszkańców, których domy stoją tuż przy lasach. Przypominają o tym w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Zanim na dobre rozpocznie się sezon na spacery, leśnicy i strażacy apelują o szczególną rozwagę podczas pobytu na obszarach leśnych.
To był największy w historii raciborskich lasów pożar. Dokładnie 26 sierpnia 1992 roku od iskry spod zablokowanych kół przejeżdżającego pociągu wybuchł ogień. Płomienie szalały przez 4 dni, ale akcja dogaszania pożaru trwała blisko miesiąc.