Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

29 lutego w akcie urodzenia? Urząd nic w tej kwestii nie zrobi…

Facebook Twitter

29 lutego - to dla jednych data wyjątkowa, u innych ludzi obawy. Przesądni nie chcą w tym dniu brać ślubu, a co z dziećmi urodzonymi w takim dniu? Urząd musi nietypową datę wpisać do aktu urodzenia, wyjścia nie ma...

Urodziła dziecko w altance
Fot. Pixabay

Taki dzień jak dziś zdarza się raz na cztery lata, w kalendarzu mamy 29 lutego. Wynika to z różnicy w długości roku kalendarzowego i rzeczywistego okresu obiegu ziemi wokół słońca, który trwa 365 dni i 6 godz. Stąd co cztery lata wydłuża nam rok o jeden dzień.  Arkadiusz Żabka rozmawiał z Janiną Grabowską kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rybniku. Jak się okazuje w dniu 29 lutego, mieszkańcy nie chcą zawierać związku małżeńskiego:

Janina Grabowska: Nie mamy żadnej uroczystości ślubnej…

Radio 90: Czyli nikt nie chce zawierać związku małżeńskiego 29 lutego

Janina Grabowska: Tak by z tego wynikało. Mieliśmy jedno przesunięcie, państwo wyraźnie powiedzieli, że wszystkie daty są dla nich jak najbardziej do przyjęcia, ale data 29 dla nich absolutnie odpada. Są – jak to nazwali – troszeczkę przesądni i raczej szerokim łukiem omijają tą datę.

A co narodzinami dziecka w tym dniu, czy rodzice proszą o zmianę daty w akcie urodzenia ? Nie możemy nic zrobić, kluczowe są dla nas dokumenty ze szpitala – odpowiada kierownik USC w Rybniku:

Janina Grabowska: My na to nie mamy wpływu, ponieważ ja kartę z wyznaczoną datą i godziną otrzymuję ze szpitala. Tam jest sporządzana ta karta i ja zgodnie z tym co tam jest zapisane musze stworzyć taki akt urodzenia. I nie mogę nawet podpowiedzieć tym rodzicom. Tutaj jeżeli już to jakaś między rodzicami, a ewentualnie służbami szpitalnymi coś by można było zdziałać. My jako urząd nie, ja muszę wpisać datę 29 lutego, czyli taką jak wynika z karty zgłoszenia urodzenia dziecka.

Dziś (29.02.) urzędnicy USC odnotowali jedno takie zgłoszenie, po północy w rybnickim szpitalu przyszedł na świat chłopczyk.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024