Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Carbonarium w Jastrzębiu niemal gotowe. Wielkie otwarcie tuż, tuż…

Facebook Twitter

Carbonarium już niemal gotowe. To czas na ostatnie szlify. Wystawy przygotowane, lewitująca bryła węgla jest. A już 2 września zachęcamy do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Carbonarium

 Carbonarium ma być miejscem spotkań tysięcy mieszkańców regionu

Prace dobiegają końca, wielkie otwarcie 2 września. W Carbonarium w Jastrzębiu będzie można zobaczyć m.in. lewitującą bryłę węgla. Nowoczesna wystawa powstaje na terenie Łaźni Moszczenica. – Jesteśmy na etapie kończenia – mówi mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju.

Rafał Jabłoński: Jesteśmy na etapie kończenia instalacji wystawy. Już trwają drobne prace wykończeniowe i spinamy obecnie cały system informatyczny. Wszystkie multimedia spinamy w jedną całość. Pracownicy zakończyli szkolenia, jeśli chodzi o system kasowo-biletowych i krok po kroku zmierzamy do finału, który w sobotę 2 września w Carbonara przy ulicy Towarowej 7 w Jastrzębiu-Zdroju.

Rafał Jabłoński dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica

Co będzie można zobaczyć w Carbonarium?

Rafał Jabłoński: Będą multimedia, będzie wirtualna rzeczywistość, dzięki której będą mogli się Państwo przenieść w serce kopalni, a więc na dół kopalni, przejechać się wagonikiem, wydobywać węgiel w ścianie. To wszystko będzie możliwe dzięki stanowisku okularów wirtualnej rzeczywistości. Wszystkie osoby zwiedzające nasze Carbonarium będą mogły przeżyć te doznania tak, jakby znajdowały się w kopalni. Ale także w Carbonarium jest lewitująca bryła węgla, która jest centralnym punktem parteru i pierwszego piętra budynku. Bryła, która będzie się żarzyć i myślę, że ten element też będzie przyciągał państwa uwagę i będzie wzbudzał  emocje.

W Carbonarium nowoczesne formy wystawiennicze uzupełniają się z tymi tradycyjnymi:

Rafał Jabłoński: Między innymi będą projekcje filmowe. W pierwszym etapie zwiedzania prezentujemy film, który można określić jako projekcję obejmującą powstawanie węgla w sercu gwiazd – w kosmosie. I to wszystko jest zaprezentowane w sali kinowej i film prezentowany jest w technologii stroboskopowej, nowoczesnej technologii przestrzennej przy użyciu specjalnych okularów. Będą również projekcje inne, pokazujące istnienie węgla w przyrodzie w organizmach żywych. I przejdziemy na piętra wyższe, gdzie już pokazujemy historię górnictwa na świecie, historię górnictwa w mieście Jastrzębie-Zdrój, historię samego miasta. Również pokazujemy życie na kopalni, hierarchię górniczą na kopalni, pokazujemy szatnie górniczą łańcuchową, która również jest zainstalowana w naszym Carbonarium.

Carbonarium

Carbonarium/ mat.prasowe

Na wystawie przypomniane zostaną też największe katastrofy górnicze, podjęta zostanie próba wyjaśnienia ich przyczyn. W sobotę, 2 września, będzie możliwość zwiedzania ekspozycji za darmo. A od 15.00 wiele atrakcji także wokół Carbonarium:

Rafał Jabłoński: Wielkie widowisko artystyczne, multimedialno-muzyczne, które będziemy prezentować w plenerze przy Carbonarium. Duża orkiestra symfoniczna z wokalistami, a także multimedia. Chcemy zaprezentować krótko mówiąc historię miasta, 60-letnią historię miasta, cofając się nieco do historii uzdrowiska. To wszystko chcemy zaprezentować pokazując ludzi, wydarzenia najważniejsze, pokazując to wszystko, co się działo w mieście. A jak wiemy, miasto pod względem wydarzeń historycznych, chociażby podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego tutaj odegrało bardzo dużą rolę. I to wszystko chcemy pokazać na dwóch scenach. Zaangażowani będą również aktorzy i tancerze. Także to wszystko będzie się działo 2 września na ulicy Towarowej 7 w Jastrzębiu-Zdroju.

Czytaj także: 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023