Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

20 lat Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku 10 nowych państw przystąpiło do UE

Facebook Twitter

Dziś (30.04.) wigilia obecności Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku do grona członków wspólnoty dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Polska.

Bartłomiej Balcerzyk pełniący obowiązki dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Świętować będzie jutro cały kraj, ale już dziś odbywają się wydarzenie w związku z jubileuszem. W żorskiej bibliotece trwa Piknik Europejski. Gościem specjalnym jest
Bartłomiej Balcerzyk pełniący obowiązki dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, rozmawiał z nim Arkadiusz Żabka.

Radio 90: Jest co świętować?

Bartłomiej Balcerzyk: Jest co świętować. 20 lat to jest szmat czasu i możemy powiedzieć, że wiele tych obaw, jak występowaliśmy 20 lat temu, się nie spełniło, a przeciwnie odnieśliśmy ogromną ilość różnych i różnorakich korzyści.

Radio 90: Gdyby Polski nie było w Unii Europejskiej, gdzie by dzisiaj była?

Bartłomiej Balcerzyk: Wydaje mi się, że bylibyśmy krajem, w którym żyje się troszkę bardziej ubogo, krajem trochę bardziej szarym, troszkę na uboczu. No ale nie jesteśmy tacy.

Brak granic i unijne fundusze, jakie trafiły do naszego kraju – to największe zasługi bycia Polski w Unii Europejskiej

– dodaje nasz rozmówca.

Bartłomiej Balcerzyk: Wydaje mi się, że są takie dwie podstawowe zasługi tego, że jesteśmy te 20 lat w Unii. Raz to jest brak granic i to dotyczy zarówno każdego z nas, który może sobie podróżować, studiować, mieszkać za granicą, zakładać firmy, ale też dla przedsiębiorców naszych, którzy dzięki możliwości udziału we wspólnym rynku europejskim mogli pomnażać swoje zasoby. Więc to jest fantastyczny rezultat. Druga rzecz to jest ta ogromna ilość funduszy unijnych, które widzimy na każdym kroku, również tutaj, w Żorach. I to jest coś też nie do przecenienia.

W sali konferencyjnej żorskiej biblioteki dominowali dziś młodzi ludzie, którzy urodzili się po przystąpieniu Polski do Unii. W spotkaniu uczestniczyli też seniorzy:

A cała rozmowa z Bartłomiejem Balcerzykiem pełniącym obowiązki dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej do odsłuchania poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj