Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

JSW wspiera ochronę przyrody. Przyłączyła się do akcji „Leśne Gospodarstwa Węglowe”

Facebook Twitter

Jej głównym pomysłodawcą i organizatorem są Lasy Państwowe. W jej ramach duże przedsiębiorstwa wykupują tak zwane jednostki węglowe, to symboliczne cegiełki. Jednak za wpłacone pieniądze finansowane są już konkretne projekty.

Mówi rzecznik JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer:

Idea „Leśnych Gospodarstw Węglowych” polega na tym, żeby zwiększać ilość dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystemy leśne i zmniejszać emisję tego gazu z obszarów podmokłych. Lasy są naturalnym pochłaniaczem CO2, a wiadomo, że dwutlenek węgla jest odpowiedzialny w istotnej części za efekt cieplarniany. Także nowe nasadzenia, ochrona gatunków ginących, taki jest pomysł Lasów Państwowych na poprawę ekosystemu.

Jastrzębska Spółka Węglowa zakupiła dziesięć tysięcy Jednostek Dwutlenku Węgla, za kwotę 100 tys. złotych:

Zdecydujemy się na sfinansowanie jednego z projektów, które zostały wpisane na listę przygotowaną przez 23 nadleśnictwa na terenie całego kraju. Wiele z nich znajdowało się poza obszarem naszego działania, a wiadomo, że chcemy tutaj wspomagać lokalną społeczność i działać na rzecz środowiska, z którego my korzystamy gospodarczo. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości tej gałęzi przemysłu dla środowiska, jaką my się zajmujemy.

Pieniądze od JSW zostaną przeznaczone na modernizację ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie Żubrowisko w Jankowicach Pszczyńskich na terenie Nadleśnictwa Kobiór. Wykonane zostaną tam tablice edukacyjne, powstanie tunel edukacyjny, a altana parkingowa zostanie zaadaptowana na szkołę leśną. Wartość całego projektu to ponad 500 tys. złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj