Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Soboty paszportowe: mają rozładować kolejki. Pamiętacie przed wakacjami o ważności dokumentu?

Facebook Twitter

Ogromne zainteresowanie i ruch w wydziałach paszportowych w województwie śląskim. Jak informują służby prasowe wojewody, średnio miesięcznie od stycznia do marca br. przyjmowano około 29 tys. wniosków i wydawano około 25 tys. dokumentów paszportowych.

Soboty paszportowe
fot. www.katowice.uw.gov.pl

Soboty paszportowe – najbliższa z nich odbędzie się 18 maja

Na paszport czeka się około miesiąca od złożenia wniosku, dlatego planując wakacje poza Unią Europejską, powinniśmy już sprawdzić ważność naszego dokumentu.

Spore kolejki w wydziałach paszportowych, ale pomocą mają być paszportowe soboty. Jak mówi w rozmowie z radiem 90 wojewoda śląski, Marek Wójcik, od maja w jedną sobotę w miesiącu czynne będą biura paszportowe.

Marek Wójcik: Zainteresowanie sobotami paszportowymi jest duże dlatego, że nie każdy z nas może załatwić sprawy administracyjne w urzędzie w ciągu normalnych dni pracy. Żeby załatwić sprawy paszportowe w sobotę paszportową, trzeba zgłosić się poprzez systemy elektroniczne na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast z tej możliwości tylko w Katowicach skorzystało 135 osób. To były zarówno wnioski o wydanie paszportu, jak i odbiór dokumentu. Z tych 135 osób tylko trzy osoby nie przyszły na umówiony termin. W związku z czym myślę, że ci, którym zależało na skorzystaniu z możliwości załatwienia sprawy w sobotę, mieli taką możliwość i mam nadzieję, że są zadowoleni. Sam byłem tego dnia w urzędzie, żeby zobaczyć, czy nie ma kolejek. Obsługa była prowadzona na bieżąco, więc uważam, że soboty paszportowe są dobrym rozwiązaniem.

Marek Wójcik, wojewoda śląski

Przy składaniu wniosku o paszport nie obowiązuje rejonizacja: w kraju wniosek składamy u dowolnego wojewody, a za granicą u konsula. Paszport odbiera się w miejscu złożenia wniosku.

Jak dodaje wojewoda, sobotnie dyżury odbywać się będą w biurach w Katowicach, Bielsku -Białej i Częstochowie.

Marek Wójcik: Soboty paszportowe będą kontynuowane w całym okresie letnim. Kolejna sobota paszportowa to jest 18 maja. Później, 22 czerwca, 20 lipca i 24 sierpnia. Urząd pracuje również w soboty, dlatego że mamy świadomość, że dla części mieszkańców to jest jedyna możliwość do załatwienia spraw paszportowych. Natomiast proszę pamiętać, że zawsze w przypadku soboty paszportowej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja poprzez internet.

Rezerwacje internetowe w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie udostępniane są na 21 dni do przodu o 6:00 rano na kolejny dzień roboczy. Ponadto codziennie około godziny 14:00 w każdej z wymienionych placówek udostępnia się dodatkowych kilkanaście terminów na kolejny dzień roboczy.

Soboty paszportowe – umów swoją wizytę on-line

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj