Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Krystian Tesarczyk – honorowy obywatel Godowa pozdrawia słuchaczy… po fińsku!

Facebook Twitter

Bo to właśnie Finlandia stała się drugim domem dla urodzonego w Łaziskach muzyka. Do Mikkeli trafił dzięki miłości do jazzu. Początkowo, życie artysty na Półwyspie Skandynawskim, wypełniała ciężka fizyczna praca, jednak od tego czasu minęło już ponad 30 lat i w życiu jazzmana wiele się zmieniło.

Jedno pozostaje wciąż takie samo – serce Krystiana Tesarczyka niezmiennie wypełnia miłość do muzyki. W Finlandii otrzymał jednak nie tylko szansę na rozwój swojej muzycznej kariery. Tam poznał także swoją żonę, tam pracuje, koncertuje i uczy młodych muzyków. Nie zapomina jednak o swoich korzeniach. Jak przyznaje, rodzinna miejscowość jest dla niego niezwykle ważna, dlatego tak wzruszająca okazała się chwila przyznania mu honorowego obywatelstwa Godowa.

Fotorelacja z dożynek gminnych w Godowie – zobacz!

Honorowe obywatelstwo Godowa Krystian Tesarczyk odebrał razem ze Zbigniewem Wodeckim podczas dożynek gminnych (18.08.):

„Jako jedyny z wielkiej rodziny muzyków – Wodeckich i Tesarczyków zakochałem się w muzyce jazzowej” – mówi Krystian Tesarczyk. Karierę muzyczną rozwijał jednak poza granicami kraju… „A jeżeli chodzi o włosy…”

„Fiński? Chciałem czy nie – po prostu musiałem mówić w tym języku, chociaż jest niezwykle trudny” – przyznaje z uśmiechem Krystian Tesarczyk. Po fińsku pozdrawia więc słuchaczy Radia 90:

Z muzykiem rozmawiała Monika Turoń.

Krystian Tesarczyk urodził się w Łaziskach w 1956 roku w rodzinie muzyków. Od najmłodszych lat fascynowała go muzyka jazzowa, której poświęcił większość swojego życia. W latach młodości grał w różnych zespołach o różnym formacie. Ponad 33 lata temu wyjechał do Finlandii, gdzie mógł spełnić swoje marzenia z lat młodości i grać to co zawsze kochał – muzykę bigbandową, wzorując się na orkiestrach amerykańskich z lat 30-tych i 40- tych.
Od 25 lat jest nauczycielem muzyki w Mikkeli Open College, gdzie na przestrzeni lat zbudował takie formacje jak Rantakyla big band, Tesar jazz band, Nova Singers czy Mondetta.

Wszystkie działają do dziś, dając możliwość zapoznania się i grania  muzyki od jazzowej po klasyczną, bez względu na wiek. Uczy również gry na flecie, klarnecie i saksofonie.
Z orkiestrami, które sam stworzył, występował w Ameryce, Azji, Afryce i wielu krajach Europy. Udało mu się grać z muzykami jazzowymi o międzynarodowej renomie.
Bardzo lubi jednak grać dla obywateli swojego pięknego miasta Mikkeli. W ten sposób stara się wyrazić swoja wdzięczność za przyjacielskość i za zaufanie, którym obdarzyli go mieszkańcy.
Jest aktywnym organizatorem życia muzycznego w swoim Mikkeli. Finowie doceniając wysiłek Krystiana Tesarczyka przyznali mu na przestrzeni lat wiele nagród i wyróżnień, między innymi:

  • w 1993 nagroda Wydziału Kultury okręgu Mikkeli,
  • w 1997 nadano mu tytuł Człowieka Roku,
  • w 2003 otrzymał nagrodę kultury miasta Mikkeli
  • w 2011 został uhonorowany prestiżową nagrodą Art Education.

Notka pochodzi ze strony www.godow.pl/index.php/nasza-gmina/honorowi-obywatele

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj