Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków w Ostrawie. „Nasi” dziś wracają do domu

Facebook Twitter

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków, realizowane w Ostrawie, dobiegają już do końca. Na wypadek powodzi szkolili się między innymi strażacy z Rybnika, Jastrzębia i Gliwic.

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków w Ostrawie. "Nasi" dziś wracają do domu
fot.PSP Katowice

Wyjechali w miniony poniedziałek, dziś wracają do domów. Do końca dobiegają już międzynarodowe ćwiczenia strażaków, które odbywają się w czeskiej Ostrawie. To ćwiczenia w czasie których tzw. międzynarodowy moduł HCP, stworzony do walki z powodziami, szlifuje współpracę i współdziałanie.

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków – gotowi do walki z powodziami

Ćwiczenia o nazwie CZECH MODEX 2023 trwały pięć dni. Uczestnikami są zespoły ratownicze wyposażone w pompy wysokiej wydajności (HCP) z Polski, Niemiec, Włoch, Szwecji, Bośni i Hercegowiny oraz z Holandii. Pompy te, będące na wyposażeniu strażaków z regionu, wykorzystywane były dotąd w czasie międzynarodowych akcji powodziowych – w czasie powodzi w Bośni (2014 roku) oraz w Czechach w 2013 roku.

Polski moduł HCP (pompy wysokiej wydajności) wchodzący w skład Puli Zasobów Ratowniczych Unii Europejskiej, podczas tych ćwiczeń dodatkowo przechodzi proces recertyfikacji, polegający na sprawdzeniu możliwości operacyjnych oraz wyposażenia pod kątem wymagań stawianych przez prawo unijne

– mówi bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków w Ostrawie. "Nasi" dziś wracają do domu

fot. PSP Katowice

Na miejscu strażacy z Częstochowy, Rybnika, Jastrzębia

W skład modułu wchodzi 39 funkcjonariuszy PSP oraz 19 pojazdów z województw śląskiego, mazowieckiego oraz podkarpackiego. Wśród nich są strażacy z jednostek, które na wyposażeniu mają pompy dużej wydajności. To między innymi strażacy z Częstochowy, ale także z Katowic, Bielska, Zawiercia, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Zawiercia oraz z Rybnika. Dowództwo zespołu stanowią funkcjonariusze z Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP. Dowódca zespołu mł. bryg. Jakub Filip, zastępca st. kpt. Andrzej Jokiel. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczy 33 śląskich strażaków i 17 pojazdów pożarniczych i specjalnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024