Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Silne mrozy zwiększają ryzyko pożarów i zatruć tlenkiem węgla – ostrzega Państwowa Straż Pożarna

Facebook Twitter

Państwowa Straż Pożarna przestrzega: w czasie mrozów szczególnie narażeni jesteśmy na pożary i zatrucia tlenkiem węgla. Zwracajmy także uwagę na osoby bezdomne, samotne.

Państwowa Straż Pożarna ostrzega, że w czasie mrozów rośnie ryzyko pożarów i zatruć

Temperatury w całym kraju spadły poniżej zera, a w niektórych regionach osiągają nawet -20 stopni Celsjusza. Meteorolodzy prognozują, że w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura minimalna wyniesie od -20 do -16 stopni Celsjusza, a temperatura maksymalna w dzień będzie się oscylować między -14 a -9 stopni Celsjusza.

Niskie temperatury powietrza powodują, że ludzie dodatkowo dogrzewają swoje mieszkania, co zwiększa ryzyko pożarów w budynkach mieszkalnych, pożarów sadzy w kominach oraz emisji tlenku węgla z urządzeń grzewczych. Od października 2023 roku, czyli od rozpoczęcia sezonu grzewczego, powstało już ponad 8,5 tysiąca pożarów budynków mieszkalnych, w których życie straciło 115 osób. Niestety, z powodu emisji tlenku węgla strażacy musieli interweniować ponad 1100 razy, a 22 osoby zatruły się czadem na śmierć

– przestrzega st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik PSP.

Rzecznik PSP przypomina o obowiązku przeglądów instalacji technicznych w budynkach mieszkalnych oraz regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. Ponadto, zaleca montaż domowych czujek dymu i czujek tlenku węgla, szczególnie jeśli korzystamy z piecyków gazowych, na węgiel lub olej opałowy.

Tlenek węgla jest niezauważalny, bez smaku i zapachu, dlatego ważne jest posiadanie czujki, która umożliwi szybkie wykrycie jego obecności

– podkreśla Kierzkowski.

PSP ostrzega również przed wchodzeniem na zamarznięte rzeki, stawy i jeziora. Pomimo że lód może wydawać się gruby i wytrzymały przy brzegu, kilka kroków dalej może być bardzo cienki i słaby. Osoby, które załapią się pod załamanym lodem, często nie są w stanie same wydostać się na powierzchnię, a kilka minut w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił i w konsekwencji utonięcia. Co roku odnotowuje się wiele utonięć zimą z powodu nierozważnego zachowania. Strażacy apelują, aby korzystać tylko z bezpiecznych lodowisk i nie ryzykować wchodzenia na zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki.

PSP zwraca również uwagę na osoby bezdomne i starszych, którzy w tym okresie szczególnie narażeni są na utratę zdrowia lub życia z powodu wychłodzenia. Osoby bezdomne często nie mają odpowiednich warunków do ogrzania się, podobnie jak starsze osoby, które mają trudności w codziennych czynnościach i zapewnieniu odpowiedniej temperatury w swoich domach. Dlatego ważne jest, aby nie być obojętnym na potrzeby tych osób i informować odpowiednie służby, gdy zauważymy, że ktoś potrzebuje pomocy.

Dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie. Jeśli zobaczymy, że ktoś znajduje się w trudnej sytuacji na ulicy czy w innym miejscu publicznym, powinniśmy poinformować o tym policję lub straż miejską. Jeśli w naszym sąsiedztwie mieszkają osoby starsze i samotne, warto zaoferować im swoją pomoc

– apeluje rzecznik PSP.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj