Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Uczeń „Budowlanki” z Wodzisławia wśród najlepszych informatyków na świecie

Facebook Twitter

Rafał Bernacki, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., zwyciężył w międzynarodowym konkursie programistycznym dla uczniów Google Code-In. To zmagania organizowane przez giganta branży informatycznej dla uczniów w wieku 13- 17 lat.

W tegorocznej, już dziesiątej edycji, wzięło udział ponad 3,5 tysiąca osób z 76 krajów świata. Sam konkurs trwał 50 dni i polegał na wykonywaniu praktycznych zadań z zakresu inżynierii oprogramowania. Większość z nich dotyczyła pisaniu kodu oraz tworzeniu dokumentacji technicznej. Nie brakowało jednak również zadań z innych dziedzin, np. designu.

W tym roku wyłoniono 58 zwycięzców z całego świata, w tym 5 pochodzi z Polski. Każdy z nich otrzyma zaproszenie na wycieczkę do kampusu Google, gdzie zaplanowano spotkania z inżynierami oraz jednym z konkursowych mentorów. Zaproszeni laureaci otrzymali również informację, że w trakcie pobytu w kampusie nie zabraknie czasu na zwiedzanie Kalifornii.

O konkursie dowiedziałem się dzięki jednej z grup programistycznych na Facebook’u. Konkurs ten polega na wykonywaniu rozmaitych zadań dla organizacji open source. Uczniowie poprzez wykonywanie zadań wygrywają certyfikaty, koszulki oraz inne gadżety. Każda z organizacji wybiera dwóch zwycięzców, którzy mają zagwarantowaną podróż do siedziby Google w Kalifornii. W tym roku w konkursie uczestniczyło ponad 3500 uczniów oraz 29 organizacji open source. Ja postanowiłem wykonywać zadania dla organizacji „Haiku”, czyli systemu operacyjnego, który powstał na bazie starego systemu o nazwie „BeOs”. W sumie przez cały czas trwania konkursu wykonałem 31 zadań, a ponieważ były ferie oraz przerwa świąteczna to miałem dużo wolnego czasu, w którym mogłem pracować.

– mówi Rafał Bernacki, który znalazł się wśród 58 zwycięzców z całego świata. Został wybrany jako tzw. Grand Prize Winner, czyli wygrał główną nagrodę! Do Kalifornii poleci jeszcze 4 Polaków, którym również udało się wygrać.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj