Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

45 tysięcy złotych kary dla firmy z Rybnika

Facebook Twitter

Były pseudo pożyczki, ale kara jest realna. Firma z Rybnika ukarana została przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapłacić musi 45 tysięcy złotych. Instytucja w grudniu 2017 r. wszczęła postępowanie przeciwko firmie Geldor Artur Karwot. Rok później UOKiK wydał ostrzeżenie konsumenckie.

fot. Macedo_Media / pixabay.com

Przedsiębiorca uruchomił ponad sto serwisów internetowych. Strony sugerowały, że można za ich pośrednictwem uzyskać pożyczkę, jednak służyły tylko do zbierania danych konsumentów- wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Przedsiębiorca nie udziela jednak pożyczek. Geldor zbiera tylko dane osób potrzebujących pieniędzy i pobiera od nich opłaty np. za rejestrację czy złożenie wniosku. Firma wprowadza konsumentów w błąd i naraża ich na straty finansowe. Gdyby konsumenci wiedzieli, że Geldor nie udziela pożyczek, nie wydawaliby pieniędzy na drogie SMS-y premium. Przed działalnością firmy Geldor ostrzegaliśmy już w 2018 roku. Teraz zakazaliśmy im nieuczciwych praktyk i nałożyliśmy karę.   

Geldor musi zaniechać zakwestionowanych praktyk i zapłacić prawie 45 tys. zł (44 792 zł) kary. Oprócz tego ma zamieścić i utrzymywać przez pół roku na stronach wszystkich swoich serwisów informację o decyzji UOKiK.

Dzięki temu powinna ona dotrzeć do poszkodowanych konsumentów i uświadomić im, że mogą dochodzić roszczeń od przedsiębiorcy.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017).Pomoc dla

konsumentów:

  • Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
  • E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
  • Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
  • Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90 – Dlakonsumenta.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj