Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

UOKiK nałożył kary w wysokości ponad 612 mln zł w 2023 roku

Facebook Twitter

UOKiK ogłosił, że w 2023 roku nałożone kary na przedsiębiorców wyniosły ponad 612 mln zł. Najwyższa kara wyniosła 160 mln zł. Kto musiał ją zapłacić?

Ile można zarobić w samorządzie

UOKiK ogłosił, że w 2023 roku nałożone kary na przedsiębiorców wyniosły ponad 612 mln zł. Prezes Urzędu, Tomasz Chróstny, podkreślił, że rok ten można nazwać czasem małej rewolucji konsumenckiej, związanej z wejściem w życie nowych przepisów regulujących prawa konsumentów. Najważniejszą zmianą była tzw. „najniższa cena z 30 dni”, będąca częścią szerszego pakietu nowych praw objętych dyrektywą Omnibus.

W 2023 roku Prezes UOKiK wszczął 35 postępowań dotyczących praktyk ograniczających konkurencję i wydał 9 decyzji, z których wszystkie dotyczyły niedozwolonych porozumień, w tym 6 to zmowy przetargowe. Nałożone kary na przedsiębiorców wyniosły ponad 45 mln zł, a 60 razy przedsiębiorcy otrzymali wezwania do zmiany praktyk. Program sygnalisty zgłoszono 15 545 razy w 2023 roku.

Najwyższe kary nałożone w ramach jednej decyzji na spółki i osoby zarządzające za praktyki ograniczające konkurencję w 2023 roku wyniosły ponad 37 mln zł. Dotyczyły one porozumienia ograniczającego konkurencję, które zawarła spółka Dahua Technology Poland z dystrybutorami swoich produktów do elektronicznego monitoringu. Praktyki te obejmowały ustalanie cen sprzedaży produktów i podział rynku, co ograniczało wybór konsumentów oraz możliwość skorzystania z lepszych ofert innych przedsiębiorców.

W 2023 roku UOKiK wydał 6 decyzji kończących postępowania w sprawie praktyk nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec znaczących podmiotów na rynku handlu detalicznego, produkcji cukru, przetwórstwa mleka i wieprzowiny. Dodatkowo, Urząd wszczął 2 postępowania właściwe, 11 postępowań wyjaśniających i skierował do przedsiębiorców 18 wystąpień.

W decyzji kończącej postępowanie wobec Auchan Polska, Prezes UOKiK nałożył karę ponad 87 mln zł. Sieć handlowa pobierała od dostawców opłaty za transport towarów z magazynów centralnych do sklepów, co zostało uznane za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej.

W ubiegłym roku UOKiK wszczął 74 postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów oraz 209 postępowań wyjaśniających. Wydał 85 decyzji, nałożył ponad 422 mln zł kar na przedsiębiorców i blisko 2 mln zł kar na osoby zarządzające. Ponadto, wysłano 438 wystąpień do przedsiębiorców dotyczących ochrony konsumentów oraz 132 istotne poglądy w sprawie dla osób walczących o swoje prawa w sądzie.

Najwyższa kara za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów w 2023 roku wyniosła ponad 160 mln zł i została nałożona na Jeronimo Martins Polska. Sieć wprowadziła klientów w błąd poprzez reklamę tzw. „tarczy antyinflacyjnej”, która nie pokrywała się z rzeczywistymi warunkami promocji, uniemożliwiając klientom skorzystanie z niej na zaprezentowanych warunkach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024