Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Całym sercem cieszynianka

Facebook Twitter

"Całym sercem Cieszynianka". Wystawa prac Jadwigi Smykowskiej jest pierwszym po 2017 roku pokazem twórczości artystki. Nieprzypadkowo ma miejsce w jej rodzinnym mieście, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Pokaz ma charakter retrospektywny, ukazując najważniejsze dziedziny jej aktywności artystycznej: grafikę (drzeworyty sztorcowe) oraz rysunek, malarstwo i płaskorzeźbę. Wystawie towarzyszy dokument filmowy Jana Smykowskiego z muzyką Katrin Mickiewicz, poświęcony życiu i twórczości artystki. Wernisaż jutro (1.03.) o godz. 17:00 w Galerii Wystaw Czasowych, ekspozycje będzie można oglądać do połowy kwietnia.

Jadwiga Smykowska urodziła się w 1945 r. w Cieszynie Zachodnim (dziś: Czeskim Cieszynie). Była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdobyła dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu oraz grafiki książki. Należała do wielu stowarzyszeń zrzeszających artystów, była rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1917 roku została laureatką najwyższej światowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii za tryptyk „Pod Twoją obronę”. Choć była artystką wszechstronną, jej ulubioną techniką był drzeworyt sztorcowy. Całe życie była związana z Cieszynem, co znalazło wyraz w jej twórczości. Projektowała również szaty graficzne książek o tematyce regionalnej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 marca 2023