Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook Twitter

Całym sercem cieszynianka

Facebook Twitter

"Całym sercem Cieszynianka". Wystawa prac Jadwigi Smykowskiej jest pierwszym po 2017 roku pokazem twórczości artystki. Nieprzypadkowo ma miejsce w jej rodzinnym mieście, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Pokaz ma charakter retrospektywny, ukazując najważniejsze dziedziny jej aktywności artystycznej: grafikę (drzeworyty sztorcowe) oraz rysunek, malarstwo i płaskorzeźbę. Wystawie towarzyszy dokument filmowy Jana Smykowskiego z muzyką Katrin Mickiewicz, poświęcony życiu i twórczości artystki. Wernisaż jutro (1.03.) o godz. 17:00 w Galerii Wystaw Czasowych, ekspozycje będzie można oglądać do połowy kwietnia.

Jadwiga Smykowska urodziła się w 1945 r. w Cieszynie Zachodnim (dziś: Czeskim Cieszynie). Była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdobyła dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu oraz grafiki książki. Należała do wielu stowarzyszeń zrzeszających artystów, była rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1917 roku została laureatką najwyższej światowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii za tryptyk „Pod Twoją obronę”. Choć była artystką wszechstronną, jej ulubioną techniką był drzeworyt sztorcowy. Całe życie była związana z Cieszynem, co znalazło wyraz w jej twórczości. Projektowała również szaty graficzne książek o tematyce regionalnej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj