Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciekawostki z kurortu. Historia Jastrzębia: Młode uzdrowisko oczami dziennikarzy

Facebook Twitter

To jest nasz cykl pod hasłem Ciekawostki z kurortu, w nim mamy dla słuchaczy Radia 90 opowieści z przeszłości Jastrzębia- Zdroju. Codzienna jedna ciekawostka, by na finał zaprosić Was na Piknik w kurorcie. W tym roku występy i koncerty w niedzielę 28 maja, jak zwykle w Parku Zdrojowym.

Ciekawostki z kurortu
Materiały z Galerii Historii Miasta

Ciekawostki z kurortu

Nowopowstałe jastrzębskie uzdrowisko od samego początku było chętnie odwiedzane i recenzowane w prasie. Z dostępnych (i zebranych w publikacji „Jastrzębskie uzdrowisko na łamach prasy w latach 1860-1994”) materiałów prasowych wynika, że spełniało, a czasem nawet przewyższało oczekiwania przyjezdnych.

Z zabaw tego roku są: co dzień rano i po południu muzyka, co drugą niedzielę w Kursaalu zabawa towarzyska. Dawano także fajerwerki – były i wyścigi konne. Kiedy niekiedy podróżujący jaki artysta zabłądzi do Jastrzębia, niedawno np. kapela węgrów grając czardacze bardzo się podobała (…).

Gazeta Warszawska, 1864.

Słowem bardzo miłe miejsce jest ten Jastrząb, lubo drapieżnego ptaka nosi nazwisko. Grzeczność dla gości jest tu zasadą począwszy od samego właściciela wód hrabiego Königsdorf. Wszędzie wygoda nawet i wykwintność, począwszy od łazienek.

Gazeta Warszawska, 1864.

Szybko więc jeden budynek po drugim wyrastał z ziemi, tak iż w tej chwili gość przybywający ma wybór między 300 pokojami dobrze urządzonemi, nie licząc w to dwóch hotelów dla przyjeżdżających przeznaczonych. Nadto urządzono łazienki na wzór najsłynniejszych zagranicznych i sprowadzono kilku zdolnych, doświadczonych lekarzy.

Tygodnik Ilustrowany, 1865.

Mnie los zapędził do Jastrzębia w Górnym Szlązku, a im mniej spodziewałem się przyjemności w stronach okrzyczanych jako pustynia, tem większego doznałem zadowolenia z przepędzenia tam czasu wakacyjnego.

Tygodnik Ilustrowany, 1867.

Obecnie poczyniono wszelkie przygotowania , aby pobyt gościom tym uprzyjemnić i udogodnić pod każdym względem. Mieszkania urządzono jak najdogodniej, obszerny i piękny park jeszcze rozszerzono i upiększono, a drzewa jego dają miły chłód i pożądany cień w upały tym, którzy po wzmacniającej kąpieli odpocząć chcą i odetchnąć świeżem powietrzem gór, i tym sposobem przyspieszyć powrót sił i zdrowia.

Kurjer Warszawski, 1867.

Do Szczawnicy przybywa najmniej trzy razy tyle, a jednak śmiało można powiedzieć, że wygody pobytu w tych dwóch miejscach są w odwrotnym stosunku tej proporcji.

Dziennik Poznański, 1869.

Źródło: Jastrzębskie uzdrowisko na łamach prasy w latach 1860-1994, Marcin Boratyn, Dariusz Mazur

Piknik w kurorcie 28 maja

To jedno z najpiękniejszych wydarzeń w mieście. Zobaczymy, jak wyglądało nasze miasto i jakie zwyczaje w nim panowały 100 lat temu. Będzie zabawa w stylu „retro” z zabytkowymi rowerami i samochodami. Panie i panowie ubrani będą w piękne stroje, przypominające czasy, w których nasze miasto było kurortem. Nie bez powodu nazywane było niegdyś Perłą Uzdrowisk Śląskich. Ponad 160 lat temu Jastrzębie-Zdrój było jednym z najbardziej luksusowych kurortów na Śląsku, a jego klimat przyciągał zamożnych kuracjuszy z całej Polski i Europy. Tę atmosferę z dawnych lat z pewnością poczuje każdy, kto zjawi się 28 maja o godzinie 15.00 w Parku Zdrojowym.

To niepowtarzalne wydarzenie dopełnią widowiska, pokazy cyrkowe i zabytkowa wiedeńska karuzela. To event pełen elegancji i kurortowej rozrywki. Poprzednie edycje Pikniku w kurorcie przyciągały tłumy mieszkańców i gości. W tym roku atrakcji również nie zabraknie i liczymy na Państwa obecność

– zaprasza Anna Hetman, prezydent Jastrzębia- Zdroju.

Każdy uczestnik tego eventu będzie mógł wysłać pocztówkę z kurortu, zrobić sobie zdjęcie w retro fotobudce i zobaczyć wystawę o początkach uzdrowiska.

Ciekawostki z kurortu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023