Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn Fest w sobotę: Wybuchowa kuchnia, średniowieczni rycerze i muzycy z Maroka

Facebook Twitter

Całe mnóstwo atrakcji przygotowali organizatorzy imprezy pod nazwą Cieszyn Fest. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (26.07.) na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. W programie między innymi gry i zabawy związane z ekologią, doświadczenia chemiczne i fizyczne oraz kulinarne show dla dzieci "wybuchowa kuchnia".

Początek imprezy o godzinie 12.00.

SOBOTA, 26 LIPCA, POCZĄTEK GODZ. 12.00

  • od godz. 12:00, KĄCIK DLA NAJMŁODSZYCH: malowanie twarzy, zabawy z chustą, modelowanie balonów, zabawy sportowe, dmuchaniec zjeżdżalnia itp. Rodzaj zabawy uzależniony od ilości dzieci – Nibylandia
  • od godz. 12:00, ŚREDNIOWIECZNI RYCERZE W AKCJI – Klan Smoczej Paszczy – pokaz i nauka łucznictwa, machiny – Bagiński i Podbipięta (cięcie mieczem patyczków i marchewek) oraz pojedynki dzieci na bezpieczną broń piankową
  • od. godz. 12:00, Z EKOLOGIĄ NA TY – SEGREGUJ Z GŁOWĄ – Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa – Fundacja Ekologiczna ARKA

Stoisko informacyjne – uczestnicy imprezy będą mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi właściwej gospodarki odpadami. Dodatkowo na stoisku będą udzielane informacje dotyczące zagadnień ekologicznych.

Gra planszowa „Segregujesz – Zyskujesz” – przestrzenna gra, w której uczestnicy sami poruszają się po ogromnej planszy i odpowiadają na ekologiczne pytania związane z problematyką selektywnej zbiórki odpadów oraz ich recyklingiem. Gra daje możliwość wykazania się wiedzą, a tym samym dzielenie się nią. Element rywalizacji sprzyja większemu zaangażowaniu uczestników w tą edukacyjną zabawę.

Gra Eko-Memory – plansze gry prowadzą uczestników przez różnorodne zagadnienia związane z codziennymi nawykami i ich wpływowi na ograniczanie ilości, ponowne użycie oraz recykling odpadów. W czasie gry na konkretnych przykładach zostaje omówiona podstawowa zasada postępowania z odpadami zgodna z ramową dyrektywą UE – Zasada 3R. W grze jest 48 plansz. Plansze są rozkładane obrazkami do podłoża. Uczestnicy muszą odgadnąć ich położenie odnajdując pary. Na każdej planszy znajduje się również ciekawa informacja ekologiczna, która jest odczytywana głośno przez uczestników

Gra Krzyżówka „Elektrośmieci – dlaczego tak cenne?
Na przygotowanych tabliczkach uczestnicy pikniku będą sami układali krzyżówki z ekologicznymi hasłami, szczególnie uwzględniona zostanie problematyka związana z właściwym postępowaniem z ZSEE.

Konkurs na najciekawsze hasło ekologiczne związane z właściwym zagospodarowaniem odpadów, zawierające nazwę miasta Cieszyn. Nagrodą za najlepsze hasło będzie Ipod.

Wystawa przedstawiająca możliwości pozytywnych działań dla Ziemi oraz związek niewłaściwego postępowania z odpadami z zanieczyszczeniami ziemi, powietrza i wody.

Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – bus z wiatrakami i modułami fotowoltaicznymi, do którego będzie można wejść i zagrać w eko gry na zainstalowanych wewnątrz komputerach zasilanych energię odnawialną.

Warsztaty ceramiczne – Ofka – Spotkanie będzie miało charakter zabawy z gliną. Umożliwi uczestnikom poznanie właściwości gliny poprzez dotyk i formowanie przy zastosowaniu podstawowych technik. Tego typu zajęcia wspomagają rozwój i koordynację manualną dzieci (grupa docelowa 6-12 lat).

  • godz. 12:00, Z POLICJĄ BEZPIECZNIE – Niestety zapowiadana wcześniej wizyta policjanta z psem tropiącym nie dojdzie do skutku, jednak maskotka śląskiej policji – Sznupek – będzie czekał na dzieci i rozdawał im upominki
  • godz. 13:00, POKAZY SPRZĘTU STRAŻACKIEGO
  • godz. 14:00, ZABAWA Z CHEMIĄ I FIZYKĄ – Grupa Carbonium – Profesjonalni chemicy zaprezentują m.in doświadczenia związane z ciałami stałymi, cieczami oraz gazami. W ramach pokazu uczestnicy dowiedzą się m.in. czym są chemiczne światła drogowe, jak działa chemiczne wahadło, jak stworzyć srebrne monety z miedziaków, czym jest katalizator i jak wyprodukować olbrzymią, kolorową pianę. Uczestnicy zabawy będą mogli sprawdzic jak napompować balon bez użycia powietrza z płuc, jak przekazać tajną wiadomość i w jaki sposób nabić balon na szaszłyk.
  • godz. 15:00 WYBUCHOWA KUCHNIA – to propozycja show kulinarnego dla dzieci. Dzieci nauczą się zasad bezpieczeństwa panujących w kuchni, poznają podstawowe smaki i zapachy.

Ich wiedza i umiejętności zostaną sprawdzone w wielkim „Teście smaków i zapachów”. W trakcie warsztatów, uczestnicy nauczą się przygotowywać kilka pysznych i prostych dań, które z pewnością będą mogli odtworzyć w domowej kuchni. Forma zabawy sprawi, że dzieci poczują się prawdziwymi artystami w kuchni!
W czasie dwugodzinnej zabawy mali kucharze będą współtwórcami dań, które zjedzą ze smakiem i radością.
Dzieciaki ugotują także Pizzę GRANDĘ lub Niebiańskie Spaghetti! Same przygotują ciasto, ułożą składniki, a Mister Szef Tomek upiecze je w specjalnie przystosowanym piecu!

  • godz. 18:00 KONCERT ZESPOŁU CHIGAGA GROUP (Maroko). Muzycy pochodzą z M’Hamid w południowym Maroko. Miejscowość jest położona zaraz przy piaskach Sahary. Nazwa wywodzi się od wysokich wydm Chigaga Erg (Erg – wydma). Tańczą, śpiewają, grają na banjo, bębnach, darbukach, kastanietach, gitarach.

WSTĘP WOLNY, SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2020