Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy nauczyciele na kwarantannie mogą prowadzić lekcje online?

Facebook Twitter

Czy szkołom grozi paraliż? Coraz więcej klas trafia na kwarantanny, na kwarantannach są nauczyciele. Z naszą redakcją skontaktowali się rodzice uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Wodzisławiu, których dzieci zostały od początku tego tygodnia skierowane na zdalne nauczanie.

Lekcje online jednego dnia są, drugiego już niekoniecznie. Bo według obowiązujących przepisów kwarantanna to tak jak zwolnienie chorobowe, a na L4 nie można pracować. I choć nauczyciele czują się dobrze i są gotowi prowadzić lekcje online, to z urzędu miasta dostali informację, że robić tego nie mogą:

Przepisy są na tyle niejasne, że w informacji którą my mamy w tym momencie i od pracowników z urzędu, którzy zajmują się tego typu sprawami i z ZUS-u, pracownicy którzy przebywają na kwarantannie mają zapewnione świadczenie L4, czyli mają wynagrodzenie w tym momencie wypłacane chorobowe, czyli nie powinni świadczyć pracy. W związku z tym wszyscy pracownicy, którzy przebywają na kwarantannach na razie pracy nie świadczą. Czekamy w tym momencie na dokładne, precyzyjne wytyczne z ministerstwa, ponieważ problem zaczyna się nasilać w związku z większą ilością nauczycieli przebywających na kwarantannie. I niemożliwością w pewnym momencie będzie zagwarantowanie prawidłowego funkcjonowania placówek.

-mówi Izabela Kalinowska, zastępca prezydenta Wodzisławia.

Problem już jest, dotyczy na razie małych szkół, gdzie jest po prostu zbyt mała liczba nauczycieli, którzy równocześnie muszą prowadzić lekcje w klasach i online. Jak pokazuje przykład z wodzisławskiej szkoły: nie zawsze to się udaje:

To są jednostkowe sytuacje jak na razie, natomiast my sobie z tego zdajemy sprawę, dlatego wszyscy tutaj czekamy na jakieś wytyczne i zmianę tych przepisów, ponieważ w dalszej sytuacji takie funkcjonowanie szkół, takie obowiązujące przepisy spowodują paraliż w edukacji. W tej chwili proszę pamiętać, że szkoły nie pracują w trybie zdalnym, tak jak mięliśmy na wiosnę tego roku, w tej chwili mamy tak naprawdę nauczanie hybrydowe, czyli nauczanie w trybie mieszanym, częściowo stacjonarnym, częściowo zdalnym. Dyrektor każdej placówki indywidualnie tak próbuje zorganizować pracę nauczycieli, którzy nie przebywają na kwarantannie, żeby mogli uczyć uczniów, którzy przebywają w szkole i realizować obowiązek szkolny z uczniami, którzy przebywają na kwarantannie. To jest to niezwykle trudne, ze względu na zmniejszającą się w wielu placówkach liczbę nauczycieli.

Chaos w przepisach zauważają też prawnicy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Najważniejsze jest to, czy dyrektor szkoły uzyskał zgodę sanepidu na zawieszenie zajęć w całości lub w części. To jest podstawa to wprowadzenia nauki zdalnej:

Jeśli byłyby te zajęcia zawieszone na podstawie uzgodnienia między dyrektorem a sanepidem, to można robić zdalne nauczanie nawet w kwarantannie, natomiast problem jest wtedy, jeżeli to są pojedyncze przypadki i szkoła działa normalnie. W takim przypadku w tej szkole nie ma podstaw do realizacji zdalnego nauczania. Chce czy nie, będąc na tej kwarantannie nie może świadczyć pracy, chociaż są odizolowani z racji zagrożenia, a czują się świetnie, to nie będą mogli prowadzić zdalne lekcji, bo nie ma podstawy do tego, żeby było zdalne nauczanie.

– usłyszała Monika Sokołowska od Dariusza Dwojewskiego, prawnika ze śląskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.

fot. lil_foot_ / pixabay.com

Jeśli nie zmienią się przepisy, skala problemu będzie rosła:

Proszę zobaczyć jak to dalej może pójść. Załóżmy, że dyrektor zawiesza zajęcia, bo rzeczywiście jest tyle tych zachorowań i kwarantann, dochodzimy do sytuacji, że nauczyciele są w kwarantannie i nie chcą prowadzić zdalnego nauczania, bo się źle czują, bo nie pozwala im na to zdrowie. Wtedy w ogóle jest zablokowane działanie szkoły, nie ma kto prowadzić zdalnego nauczania, a ci, którzy są w kwarantannie nie mają obowiązku prowadzić zdalnego nauczania, bo kwarantanna równa się niezdolność do pracy. Tutaj pozostaje tylko dobra wola. To jest chaos prawny nieprawdopodobny.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio 90, w Ministerstwie Edukacji Narodowej pracują nad zmianą przepisów, by umożliwić nauczycielom na kwarantannie zdalne prowadzenie zajęć. Jest szansa, że za kilka dni sytuacja się wyjaśni.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj