Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Drach”. Pożegnanie z tytułem. Mamy wejściówki dla słuchaczy

Facebook Twitter

"Drach", głośny spektakl na podstawie powieści Szczepana Twardocha wraca na scenę. Teatr Ziemi Rybnickiej poleca pokazy w weekend. W piątek (23.02) i w sobotę (24.02) pożegnanie z tytułem.

"Drach". Pożegnanie z tytułem. Mamy wejściówki dla słuchaczy

„Drach”. Teatr Ziemi Rybnickiej poleca ostatnie pokazy

Premiera spektaklu „Drach” odbyła się w październiku 2018 roku, teraz sztuka znika z afisza i ostatnie pokazy zaplanowano na piątek (23.02) i sobotę (24.02).

Czegoś takiego, jak to, co przeżyłem w Rybniku, na przedpremierowym pokazie „Dracha” w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka, nie przeżyłem jeszcze nigdy

– napisał Szczepan Twardoch po pierwszym pokazie „Dracha”, a publiczność w wypełnionej po brzegi sali Teatru Ziemi Rybnickiej biła głośne brawa, owacja na stojąco trwała kilka minut. Przypomnijmy sobie jak to było, zaglądamy do archiwum Radia 90:

Dla słuchaczy Radia 90 mamy po 3 podwójne zaproszenia na piątek i sobotę. Napiszcie do nas na formularz poniżej:

Kiedy i na czym byłeś ostatnio w teatrze? Co zrobiło wrażenie? W mailu zaznacz, który pokaz Cię interesuje, piątkowy czy sobotni.

"Drach". Teatr Ziemi Rybnickiej poleca

Rozstrzygnięcie konkursu w czwartek (22.02) w programie popołudniowym 13.00- 18.00. Do zwycięzców oddzwonimy.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ, KONKURS ZAKOŃCZONY!

„Drach”. Teatr Ziemi Rybnickiej poleca ostatnie pokazy

23 i 24.02.2024, godz.18:00. „Drach” Spektakl wg powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Roberta Talarczyka | POŻEGNANIE Z TYTUŁEM

Drach wie wszystko, zna wszystkich, widzi przeszłość i przyszłość, zna wszystkie języki i wszystkie losy ludzkie. I chce opowiedzieć wszystko. Teraz. Drach opowiada pięknie, choć z punktu widzenia Dracha nic co ludzkie nie ma takiego znaczenia, jakie ma dla ludzi. Owszem, jakieś znaczenie ma, ale nie ludzkie. Inaczej z tego nieludzkiego punktu widzenia wyglądają ludzkie sprawy. Inaczej spogląda się na splatające i przeplatające się losy ludzkie. Drach widzi miejsca splotów i połączeń, których nie widzą ludzie, którzy w nich uczestniczą. Nie widzi ich Josef Magnor, śląski górnik i powstaniec. Nie widzi ich jego prawnuk, Nikodem Gemander, wzięty architekt. Nieludzkimi oczami Dracha możemy spojrzeć na ich życie i śmierć, na wojny i powstania, na narodziny, miłość, zdrady i wiecznie się snujące, nigdy niespełniające się marzenia. Czy więzy krwi są ważne, czy istnieje rodzinne fatum? Skąd i dlaczego pęd obojga ku autodestrukcji? Oczami Dracha patrzymy na życia ludzkie jak na barwny, cyrkowy spektakl, śmieszny, a zarazem straszny, radosny i jednocześnie tragiczny sen wariata. Czas trwania: 2 h 15 min. z przerwą.

Szpital psychiatryczny, który bardzo często mijam, zawsze był poruszający. Ślady kul na ceglanym murze kazały mi pytać, skąd one pochodzą. Kiedy próbowałem odpowiadać na te pytania, wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to, co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść „Drach” – żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność, opowiedzieć coś uniwersalnego

– mówi autor powieści „Drach”, Szczepan Twardoch, który otrzymał za tę książkę Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

"Drach". Teatr Ziemi Rybnickiej poleca

„Drach”. Pozostałe informacje o spektaklu:

  • prapremiera rybnicka: 21 października 2018 r.,
  • premiera katowicka: 27 października 2018 r.,
  • koprodukcja Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika, spektakl powstał w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury, spektakl brał udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj