Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Golejów: Pożar, którego nie da się już ugasić…

Facebook Twitter

W Radiu 90 teraz konflikt, który wybuchł w rybnickim Golejowie pomiędzy tamtejszym zarządem OSP a właścicielką restauracji, wynajmującą od strażaków piętro budynku. To tu kilka miesięcy temu gościła Magda Gessler, przeprowadzając "Kuchenne Rewolucje". Stworzyła miejsce, które nawet swoją nazwą nawiązuje do lokalizacji.

Tuż po wizycie ekipy telewizyjnej zarząd OSP zdecydował o podwyższeniu czynszu o 1000 złotych:

Ja chciałem zwrócić uwagę przede wszystkim na umowę, która wiąże obie strony, została zawarta klauzula waloryzacyjna, ta klauzula waloryzacyjna ma to do siebie, że wyłącza możliwość jednostronnego podwyższenia czynszu, na które moja klientka się nie godziła. W związku z powyższym nie można było podwyższyć sobie czynszu dowolnie, tylko i wyłącznie o współczynniki zawarte w tej klauzuli waloryzacyjnej, natomiast OSP Golejów mimo wszystko, gdzieś tam jednostronnie określiło, że to jest kwota 1000 złotych. W różnych pismach, z różnych okresów próbowali to jakoś argumentować. Uważamy, że nastąpiło pogwałcenie podstawowych praw mojej klientki, a umowa, która została wypowiedziana, nastąpiła ze złamaniem przepisów prawa.

– mówi Mariusz Wojciechowicz, pełnomocnik właścicielki „Szynku u Fojermana”. Prezes OSP w Golejowie, Andrzej Goldberg tłumaczy podwyżkę wzrostem kosztów m.in. ogrzewania całego budynku. Do tej pory część opału kupowała właścicielka restauracji, teraz miało to być zawarte w czynszu:

Tam nie ma z naszej strony żadnego oszustwa. Jeśli chodzi o ten metraż, myśmy chcieli tylko tego, żebyśmy opałem dzielili się w miarę po połowie, bo wszelkie dotacje z miasta dostajemy tylko na utrzymanie sekcji bojowej. Najbardziej zabolało nas to, że zrobiono z nas takie bezduszne istoty. My, de facto, ani złotówki nie bierzemy dla siebie, ten cały wkład, który jest robiony w utrzymanie tej straży, ludzie robią za darmo.

Radio 90: Za nim doszło do podwyżki, obniżaliście czynsz..

Niejednokrotnie, wiadomo było, że inaczej wygląda działalność tego lokalu niż teraz. Były sezony ogórkowe, które nie przynosiły dochodów i szliśmy na rękę, że się obniżało czynsz. Ostatnia taka obniżka była w 2017 roku i to była chyba przez 5 miesięcy. Staraliśmy się zawsze iść na rękę.

 

Ewa Szmurło, właścicielka „Szynku u Fojermana” jest rozczarowana postawą zarządu OSP, niepewna swojej przyszłości. O czym marzą?

Spokojnie prowadzić działalność, restaurację, żeby goście do nas wracali, żeby się cieszyli naszą tradycyjną kuchnią, którą robimy dla Ślązaków i nie tylko dla Ślązaków, dla całej Polski. Żeby nasi ludzi- mamy super zespół- mogli dalej z nami pracować (…). Całe 7 lat jednak remontujemy ten lokal, była to na początku ruina i zrobiliśmy z tego tak jak wygląda to na dzień dzisiejszy, i z zewnątrz, i wewnątrz.

– dodaje mąż pani Ewy, Michał Szmurło. Oboje potwierdzają, że „Kuchenne Rewolucje” pomogły w promocje restauracji w tej lokalizacji:

Niestety zarząd OSP, który w czerwcu wypowiedział właścicielom „Szynku” lokal, póki co nie wyobraża sobie, by wciąż na piętrze remizy istniała restauracja:

– dodaje Magdalena Wrona, skarbnik z OSP w Rybniku-Golejowie.

Bezsilni w rozwiązaniu tego konfliktu są też urzędnicy z rybnickiego magistratu.

– komentuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.W sprawie interweniowała Magda Gessler, która jak dowiedziało się Radio 90, osobiście kontaktowała się z prezydentem miasta:

Tak rozmawiałem z panią Magdą, ona też się trochę martwi, zwłaszcza, że Golejów i strażacy zapadli jej w pamięć. Stąd tak trochę grom z jasnego nieba. Cały czas mam nadzieję, że gdzieś tam ten rozsądek się pojawi, wszyscy wyciągnęli ciężkie działa, mam nadzieję, że przyjdzie czas refleksji po tych pierwszych strzałach, ten kompromis jednak się znajdzie, bo to jest potrzebne i strażakom, i restauracji, wszystkim tym, którzy chcą korzystać z tych przestrzeni. One są ładnie zaaranżowane, z dobrą historią i dobrym jedzeniem.

Czy sprawa rzeczywiście znajdzie swój finał w sądzie – będziemy się temu przyglądać.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj