Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Happy Niepodległość!” Ormianin pokazuje, że Polacy mają powody do radości [WIDEO]

Facebook Twitter

Życzenia "Happy Niepodległość" z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości słuchaczom Radia 90 przekazał Johny Kondakjian. Ormianin, który obecnie jest wolontariuszem w żorskiej bibliotece, nakręcił film, w którym wyraża radość z Niepodległej.

On, obcokrajowiec, uświadamia, że Polacy mają powody do radości:

To też wiadomość ode mnie. Jestem Ormianinem, mieszkałem w Armenii, urodziłem się w Syrii, ale wszędzie gdzie mieszkałem, jest bardzo skomplikowana sytuacja, od Syrii po Armenię, tam też komunizm odebrał nam wolność i teraz jest z tego powodu mnóstwo problemów. Ale zawsze powtarzam: tam gdzie żyjesz bądź wdzięczy, bo inni ludzie nie mają tego co ty. Widzę dużą różnicę pomiędzy Polską a krajami położonym w najbliższym sąsiedztwie: od płatności, płatności przez internet, komunikację, jest dużo dużo takich rzeczy, gdzie różnica między Polską a innymi krajami jest ogromna. Polska potrzebuje ludzi wdzięcznych. Nie narzekaj, zrób coś dla niej, a nie narzekaj.

Johny Kondakjian swój film o radości z niepodległej Polski zgłosił do konkursu ogłoszonego przez żorski magistrat i zdobył w nim II miejsce. Co pokazał?

Ponieważ to jest o 100-leciu niepodległości, więc zacząłem od pokazania mapy, na której nie było Polski. Potem pokazałem Józefa Piłsudskiego, który walczył, stworzył wojsko i od tego momentu pokazuje że Polska znów jest na mapie, potem niestety nadeszła II wojna światowa, zniszczyła wszystko, Polska znów musiała się podnieść, potem był komunizm…po tym wszystkim pokazałem, że tamta część naszej historii była ciemna, smutna, dramatyczna, ale potem nadeszło kolejnych 100 lat, może jeszcze milion gdzie musimy być bardziej szczęśliwi, bo teraz jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji. Mówię „my” bo ja też tu mieszkam.

Johny’ego w Polsce cieszą piękne miejsca, które można zwiedzać, zamki, zabytki, które lubi fotografować. Według niego: to duży kraj, nie można się w nim nudzić…

Chcę tylko powiedzieć „Szczęśliwego Dnia Niepodległości”. Teraz musimy być nastawieni pozytywnie i być wdzięczni, ponieważ stanie i płakanie nad naszą historią lub przeszłością, to nigdy nie pomaga. Mi również, jestem Ormianinem, wszyscy wiedzą o ludobójstwie, my nigdy tego nie zapomnimy, ale musimy żyć dalej, ponieważ żyjemy tu i teraz, w tym kraju i zasługujemy żeby nam było lepiej.

Zobacz nasz wywiad na wideo:

Zobacz film Johny’ego o radości z Niepodległej:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022