Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak zrobić na złość ZUS-owi i długo żyć? Konferencja o zdrowiu w Rybniku

Facebook Twitter

Konferencja o zdrowiu w Rybniku: naukowcy, lekarze wspólnie stwierdzili, że nie wystarczy raz w roku badania krwi. To nie jest profilaktyka.

Konferencja o zdrowiu w Rybniku

„Jak zrobić na złość ZUS-owi i żyć długo i zdrowo” to prowokacyjny tytuł jednego z wykładów, jaki można usłyszeć podczas konferencji „Zdrowie w centrum uwagi” w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku. Wystarczy, że nasze codzienne życie będzie zdrowe – przekonywał dr Krzysztof Musialik specjalista ortopedii i traumatologii:

dr Krzysztof Musialik: Dbanie o zdrowie to nie jest kontrola morfologii co roku, wizyta u lekarza co dwa lata, to są nasze, codzienne, drobne czynności. Wstaję rano, idę na dłuższy spacer, zjem mniejszy obiad, wybiorę lepsze składniki – mniej tłuszczu, trochę więcej pełnoziarnistego pieczywa, troszkę mniej ciastka. To jest to zdrowie, które my sobie codziennie po troszeczku, drobnymi kroczkami tworzymy. To co robimy, musimy robić w zgodzie z samymi sobą.

Podczas rybnickiej konferencji mówiono również o diagnostyce i leczeniu raka. Profilaktyka chorób nowotworowych jest kluczowa – mówi dr Grzegorz Słomian ordynator oddziału onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku:

Grzegorz Słomian: Na pewno jest lepiej pod pewnymi względami tzn.  jeśli chodzi o leczenie onkologiczne mamy coraz lepszą dostępność. Możemy powiedzieć, że rybniczanie mogą korzystać z leczenia kolejnymi lekami, kolejnymi programami terapeutycznymi wprowadzanymi przez NFZ, które my mamy na naszym oddziale. W naszym ośrodku onkologicznym jak najbardziej dysponujemy wszystkimi które są do dyspozycji lekami i to na pewno jest krok do przodu.

Sporo uwagi poświęcono również czerniakowi i pierwszym objawom chorób nowotworowych u dzieci. Jak mówi Joanna Kryszczyszyn prezes Fundacji Rakowi Stop szkoda, że tak niewiele osób chce uczestniczyć w takich spotkaniach:

Joanna Kryszczyszyn: Warto było współpracować z wszystkimi instytucjami miejskimi i zrobić taki Rybnicki Festiwal Zdrowia. Jedna rzecz, która się zawsze po takim podsumowaniu się nasuwa: za mało ludzi chodzi na te wykłady. One są piękne, mądre, pouczające, uczące nas: zacznijmy się badać.

 

Organizatorami konferencji była fundacja Rakowi Stop, fundacja mAli Wspaniali, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku, Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej i Uniwersytet Ekonomiczny w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024