Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kalendarz adwentowy Radia 90: Czym się kierować przy wyborze świątecznego drzewka? Podpowiadamy

Facebook Twitter

Wybór drzewka świątecznego może okazać się nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków choinek. Dlatego kalendarz adwentowy Radia 90 przybywam Wam z pomocą. 

Sosna

  • Żywotność:  kilka tygodni

Najmniej wymagające i najtańsze drzewko. Ścięte zachowa żywotność przez kilka tygodni. Jest jasnozielone i pasuje do ciemnych jak i jasnych wnętrz. Ma duże gałęzie, które są w stanie utrzymać cięższe ozdoby choinkowe, jednak pod ich ciężarem rozkładają. Idealnie nada się do przytulnych i niedużych pomieszczeń. Choinka często jest niesymetryczna, więc najlepiej eksponować ją z jednej strony. Dół sosny jest bardziej gęsty, może to kolidować z niskimi meblami. Możemy przycinać jej gałązki, więc idealnie nada się również do niższych pomieszczeń. Drzewko może brudzić swoją żywicą, więc lepiej nie stawiać do blisko jasnych ścian.

fot. RondellMelling/pixabay

Świerk pospolity

  • Żywotność: do 2 tygodni

Jedno z najpopularniejszych drzewek. Jego cena waha się w okolicach 50 – 100 złotych. Choinka ma stożkowaty kształt oraz średnią gęstość gałązek. Gałązki mają ciemnozielony odcień, i ładnie kontrastują z jasnym wnętrzem. Drzewko nie będzie szersze po przystrojeniu, ponieważ jego gałęzie są mniej rozłożyste niż sosny. Niestety świerki osypią się szybciej niż sosna, najlepiej postawić je w większym wnętrzu, tak aby uniknąć dotykania przez przechodniów. Nieco trudniej jest przyciąć świerkowy czubek dlatego kupujcie drzewka pod wymiar mieszkania.

fot. krzysztofniewolny/pixabay

Świerk kłujący

  • Żywotność: 3-4 tygodnie

Różniący się od poprzedniej odmiany głównie kolorem, nazywany jest także świerkiem srebrnym, ponieważ jego igiełki mają srebrny nalot. Pasuje do wszystkich wnętrz, rozjaśnia pomieszczenie. Jego gałęzie są grubsze i bardziej zbite, ciężko się wyginają. Do przystrojenia świerku najbardziej nadają się małe ozdoby. Drzewko nie stanie się bardziej rozłożyste po przystrojeniu. Ta odmiana jest także bardziej wytrzymała. Choinka jest bardziej odporna na dotyk i nie osypuje się tak szybko. Igły choinki są nieco ostre, można się nimi pokłuć.

fot. satynek/pixabay

Jodła

  • Żywotność: 5-6 tygodni

Najszlachetniejsza choinka. Rzadko spotykana w polskich domach. Jej ceny są dość wysokie. Jodły są bardzo wytrzymałe, nie osypują się. Świeżo ścięte drzewko, może wytrzymać w naszych domach nawet sześć tygodni. Jest to choinka regularnie stożkowata, posiada gęstą koronę i praktycznie nie kłujące igły. Gałęzie jodły są mięsiste, grube i sztywne. Nie ugina się pod ciężarem ozdób. Ma ciemnozielony odcień i pięknie odbija światło. Idealnie nadaje się do dobrze oświetlonych pomieszczeń. Za wadę tego drzewka uważa się bardzo delikatny i niewyczuwalny zapach.

fot. DukeAsh/pixabay

Ceny choinek:

Cenach żywych drzewek świątecznych są zależne od gatunku, wysokości oraz jakości. Za te w marketach w doniczce zapłacimy od 50 do 150 złotych. Podobnie wyglądają ceny roślin ciętych, które kupimy na placach. Średnio za choinki zapłacimy:

  • Świerk pospolity – cena 40-60 zł
  • Świerk srebrny (kłujący) – cena 100-130 zł
  • Jodła do 2 m – cena 90-180 zł
  • Jodła do 2,5 m – cena 150-250 zł
  • Jodła do 3 m – cena 280-320 zł
  • Świerk pospolity w donicy – cena 60-90 zł
  • Świerk srebrny w donicy – cena 90-120 zł
  • Jodła w donicy – cena 100-130 zł

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj