Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kradzież z kont bankowych. Oszuści wyprowadzili 700 tys. złotych. I to w kilka dni!

Facebook Twitter

Wyparowało 700 tysięcy złotych. Taką olbrzymią kwotę i tylko w przeciągu minionych 2 tygodni skradziono z kont mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego. Nie ma dnia, żeby policja w regionie nie otrzymywała sygnałów o próbach wyłudzeń, ale i o tym, że miała miejsce już kradzież z kont bankowych.

Kradzież z kont bankowych

Kradzież z kont bankowych na porządku dziennym

To już codzienność, apele o rozsądek przy przekazywaniu swoich danych postronnym osobom. Ale statystyki są przerażające, oszuści ciągle próbują różnymi sposobami otrzymać dane do logowania na naszych kontach i co gorsze, często im się to udaje.

Jak przyznaje w rozmowie z Radiem 90 Krzysztof Pawlik, oficer prasowy cieszyńskiej policji, tylko na przestrzeni ostatnich 2 tygodni policjanci z cieszyńskiego garnizonu otrzymali 45 zgłoszeń przestępstw dotyczących oszustw.

Krzysztof Pawlik: W 10 przypadkach zakończyło się na usiłowaniu popełnienia przestępstwa, dzięki czujności pokrzywdzonych, którzy w porę się zorientowali, że mają do czynienia z przestępcami, rozłączyli połączenia. Oddzwonili czy to na policję, czy do kogoś bliskiego, zweryfikowali przekazywane informacje. Dzięki temu uniknęli utraty oszczędności swojego życia. Niestety w pozostałych 35 przypadkach pokrzywdzeni stracili w sumie ponad 700 000 złotych. Oszuści działali różnymi metodami czy to metodą na wnuczka, na bankiera. Niezmiennie apelujemy o to, by zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o kwestię rozmów telefonicznych dotyczących finansów. Zweryfikować te połączenia najlepiej się rozłączyć i oddzwonić do kogoś bliskiego.

Policja apeluje do słuchaczy Radia 90 – włączając telefon czy komputer, włączcie też ostrożność i rozwagę.

Krzysztof Pawlik: Drogi słuchaczu, pamiętaj! Odbierzesz telefon, niepokojący telefon dotyczący wypadku, twoich finansów – koniecznie się rozłącz i oddzwoń do zaufanej osoby. Zweryfikuj to zdarzenie, a pieniądze świadomie powierzaj prawdziwym podmiotom, a nie tym, które reklamują się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ta ostrożność gwarantuje Ci bezpieczeństwo Twoich finansów. Oszuści wykorzystują pośpiech, emocje. Dlatego apelujemy o włączenie myślenia. Telefon, komputer to narzędzia w naszych rękach i każdy użytkownik decyduje, co robi za ich pomocą.

Niestety, z tych informacji nie skorzystały osoby, które padły ofiarami oszustw. Najmłodsza z oszukanych osób, która zawiadomiła o przestępstwie, miała 18 lat, a najstarsza 88. Przestępcy działali różnymi metodami, takimi jak na pracownika banku, na wypadek, zdalny pulpit, fałszywe inwestycje, czy też metodą na policjanta i adwokata. Przykłady?

  • 35-letnia kobieta uwierzyła fałszywemu pracownikowi banku, który nakłonił ją do zainstalowania aplikacji, która miała ją uchronić przed kradzieżą pieniędzy. Straciła prawie 43 tysiące złotych.
  • 23-latek uwierzył rozmówcy, że w związku z zagrożeniem cyberprzestępczością, musi wypłacić pieniądze ze swojego konta i wpłacić je na inne „konto techniczne”. W ten sposób przekazał przestępcom 37 tysięcy złotych.
  • Metodą na wypadek wnuczka, oszukany został mieszkaniec Skoczowa, który stracił 30 tysięcy.
  • Na fałszywych inwestycjach giełdowych ponad 320 tysięcy złotych finalnie stracił mieszkaniec Ustronia, mieszkanka Cieszyna 80 tysięcy, a mieszkanka Dębowca ponad 150 tysięcy.

Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2024