StartWiadomości Wiadomości dnia

Kąpielisko w Rybniku-Kamieniu?

Mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

Nasza oferta miejska -oferta dla rowerzystów, również tych ekstremalnych, którzy chcą większych przeżyć – się pojawia. Jeden z takich torów jest w okolicach kampusu, no a Kamień będzie poszerzał swoją ofertę (…). Jeśli chodzi o koncepcję zagospodarowania Kamienia, podstawowy element to basen kąpielowy, który byśmy chcieli prędzej czy później uruchomić, to jest ten element, który tu powinien się pojawić. Myślę, że w ciągu kilku lat wróci ten ośrodek do lat swojej świetności.

Jak miałoby wyglądać kąpielisko w Kamieniu? Jak miasto chce sobie poradzić z brakiem wody, bo to było przyczyną zamknięcia niegdyś basenu w tym miejscu?

Na pewno największym wyzwaniem, również finansowym jest rozwiązanie problemów z wodą. Myślę, że są to takie problemy, które da się jednak przezwyciężyć. Mówimy właściwie o basenie kąpielowym. Wielu specjalistów – po rozmowach  takich jestem- mówi o basenie kąpielowym, oczyszczanym florą, różnym rodzajem biologii, która zafunkcjonuje. Mówi się o podziale tego kąpieliska na trzy niecki. Jedna byłaby kąpielowa. Kolejna byłaby filtrująca, trzecia byłaby właśnie tą oczyszczalnią biologiczną. Co nam z tego wyjdzie – zobaczymy. Coraz bliżej jesteśmy takiego rozwiązania, które będzie akceptowalne i finansowo, i będzie rozwojowe dla tej części miasta – dodaje Kuczera.

Środków na powstanie kąpieliska i infrastruktury rekreacyjnej w Kamieniu trzeba niemało. Wszystko musi być zrobione z głową, by środki potrzebne później na utrzymanie tego terenu nie przerastały finansowych możliwości miasta – dodaje prezydent Kuczera. Kiedy mogłyby ruszyć prace?

Trudno mówić o jakiś twardych datach, ale myślę, że będziemy próbowali budżetować to na lata 2019/2020. Mówię o tych inwestycjach, które miałyby być bardzo ożywcze dla Kamienia. Przygotowania tejże koncepcji to ostatnie dwa lata. Teraz trwają rozmowy trochę biznesowe: w jaki sposób spiąć to, ponieważ utrzymanie zieleni to jest bardzo kosztowny temat […]

Szacuje się, że na prace w ośrodku w Rybniku-Kamieniu potrzeba około 15 milionów złotych.

Zostaw komentarz