Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Knurów: Gaszą podziemny pożar

Facebook Twitter

Trwa akcja gaszenia pożaru w kopalni Knurów-Szczygłowice.

W piątek (01.11.) wieczorem w chodniku badawczym na poziomie 850 metrów doszło do pożaru endogenicznego. Mówi dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, Roman Sus.

Objawami pożaru były lekkie dymy, podwyższone zawartości tlenku węgla, oraz podwyższona temperatura. W związku z pożarem wycofano z rejonu ośmiu pracowników, żaden z pracowników nie ucierpiał, nie zgłoszono żadnego wypadku. Przystąpiono do aktywnego gaszenia tego pożaru wodą oraz poprzez podawanie azotu, otworem, który był wywiercony z wyrobiska położonego w odległości 250 metrów od tego chodnika 16b.

Ratownicy mają ustawić także tamę, by odciąć około 50-metrowy odcinek chodnika od reszty kopalni.

Takie pożary to codzienność przy eksploatacji węgla

– dodaje dyrektor Sus.

Na chwilę obecną, wszystko wskazuje na to, że jest to pożar o charakterze endogenicznym, czyli związany z naturalną skłonnością węgla do samozapalenia. Najczęstsze przyczyny pożarów w kopalniach to są przyczyny o charakterze endogenicznym właśnie związane z tą własnością węgla. Zapala się wskutek oddziaływania powietrza, które przemieszcza się w wyrobiskach.

Akcja gaszenie pożaru powinna zakończyć się w ciągu kilku najbliższych dni. Eksploatacja w kopalni jest prowadzona bez przeszkód.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj