Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Len mielony – na co pomaga i jak powinniśmy go stosować?

Facebook Twitter

Len mielony znajduje zastosowanie jako produkt spożywczy, zdrowotny oraz kosmetyczny, dodatkowo jest tani. Sprawdź jakie ma właściwości i jak go stosować.

fot.Pezibear /pixabay

Len mielony – jak wskazuje nam nazwa, jest to przemielona mieszanka nasion lnu, znanych jako siemię lniane. Nasiona te zawierają szereg dobroczynnych dla naszego organizmu substancji tj. białko, sterole, cynk, magnez, kwasy organiczne. Olej z tych nasion zawiera kwasy nienasycone, dzięki którym polepszamy naszą odporność, wspieramy przemianę materii oraz poprawiamy strukturę błon komórkowych. Dodatkowo w branży kosmetycznej wykorzystuje się także mączkę lnianą czy olej wytłaczany z nasion. Kosmetyki z zawartością lnu idealnie nadają się do pielęgnacji naszego ciała. Len dodaje się do kremów czy odżywek do włosów.

fot.3mpstudio/pixabay

Zastosowanie mielonego lnu
Dzięki olejom zawartym w nasionach lnu możemy chronić nasz przewód pokarmowy. Oleje te działają ochronnie, niczym osłona, która powleka nasz przełyk czy żołądek. Chroni nas to przed szkodliwym działaniem kwasu solnego z żołądka. Len można stosować profilaktycznie podczas choroby wrzodowej.
Len to także dobry wybór podczas zapalenia górnych dróg oddechowych. Ponieważ podobnie jak w powyższym przypadku -powleka on błonę śluzową. Dodatkowo likwiduje objawy takie jak drapanie i pieczenie. Przyśpiesza także regenerację.

Odchudzanie a len
Len ma bardzo wysoką zawartość błonnika – który działa przeczyszczająco. Pomaga nam podczas problemów z zaparciami, przyśpiesza oczyszczanie jelit i pomaga nam pozbyć się uczucia ciężkości. Warto jednak wiedzieć, że olej i nienasycone kwasy tłuszczone lnu są wysoko kaloryczne, dlatego nie zaleca się spożywania ich dużej ilości podczas odchudzania.

Len to składnik, który możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Możemy przygotowywać go w formie naparów, papek – warto jednak wiedzieć, iż nie należy go łączyć z niektórymi lekami, ponieważ ponieważ tworząc barierę ochronną w jelitach, może utrudnić wchłanianie substancji aktywnych z leków.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj