Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Czerwionce-Leszczynach dokarmiają ptaki. W menu ziarenka i ptasie pyzy

Facebook Twitter

Zimno, przysypało trochę śniegu, więc w Czerwionce-Leszczynach znów dokarmiają ptaki. Pracownicy gminnych służb wieszają na drzewach "ptasi pyzy".

Dokarmiają ptaki w Czerwionce-Leszczynach

W Czerwionce-Leszczynach dokarmiają ptaki. Zima to trudny czas także dla tych zwierząt, z pomocą przychodzą więc im co roku pracownicy Zarządu Dróg i Służb Komunalnych. To oni rozwieszają na drzewach „ptasie pyzy”, rozsypują także specjalnie przygotowane mieszanki ziaren.

„Ptasie pyzy” to zimowy pokarm zawierający mielone nasiona, orzechy i owoce moczone w ciepłym tłuszczu, zlepione w kule i zamknięte w plastikową siateczkę. Taki pokarm dla ptaków zawisł na drzewach w parkach i skwerach na terenie Czerwionki-Leszczyn. Ziarno rozsypywane jest także m.in. w Parku Furgoła i Parku przy ul. Sportowej w Leszczynach.

Dokarmianie ptaków dziko żyjących jest ważne, bo wygłodniałe i zziębnięte bez pomocy człowieka mogą nie przetrwać do wiosny. Ptaki są bardzo wrażliwe na tak trudne warunki atmosferyczne, które mieliśmy w ostatnim czasie, dodatkowo pokrywa śnieżna nie pozwala ptakom na swobodne żerowanie

– wyjaśnia Robert Bluszcz z Zarządu Dróg i Służb Komunalnych.

Fot. UGiM Czerwionka-Leszczyny

Pamiętajcie!

Bardzo ważne jest prawidłowe dokarmianie ptaków. Robienie tego w sposób przypadkowy i niewłaściwy może skończyć się dla nich chorobą, a nawet śmiercią. Dla dobra naszych skrzydlatych przyjaciół, nie powinniśmy serwować im: produktów solonych, pieczywa, pokarmu zepsutego np. spleśniałego, wilgotnego chleba, starych produktów mięsnych, odpadków z naszych stołów.

Idealny pokarm do karmnika to: słonecznik niesolony, łuskany, lub w łupinie, ziarna zbóż, takie jak pszenica, kukurydza, sezam, siemię lniane czy owies, orzechy nieprażone – laskowe, włoskie i ziemne (można je nieco rozdrobnić). Dla większości ptaków ogromnym przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy, np. słonina lub zalane nim nasiona i orzechy, które kupić można w formie kul, wspomnianych już „ptasich pyz”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj