Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Liroy w Radiu 90: „Kiedyś musiałem tłumaczyć czym jest rap. Jestem dumny z tego jak to wygląda teraz”

Facebook Twitter

Kiedyś wołali na niego scyzoryk, śpiewał by skakać do góry jak kangury. Ojciec polskiego rapu - Liroy był telefonicznym gościem popołudniowego programu Radia 90. Rozmawialiśmy, bo odliczamy dni do wyjątkowego wydarzenia, pierwszej edycji festiwalu muzycznego. THE LEGEND - POWRÓT LEGENDY odbędzie się w sobotę 25 marca w Arenie Gliwice.

Liroy w Radiu 90
fot.facebook.com/LiroyPolska

Na scenie zagra Kaliber 44, Fokus i Rahim, Peja/Slums Attack, Wzgórze Ya-Pa 3 oraz DJ HWR no i Liroy, który nie może doczekać się koncertu. Piotra Marca łapiemy w trasie i pytamy jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia.

Liroy: Przed koncertem prawie codziennie mam próby, spotkania z ludźmi. Przygotowujemy świetny koncert. Teraz w weekend mam spotkania z grafikami, żeby ustalić dokładnie sprawy związane były z wizualizacjami. Gramy z zespołem towarzyszącym, z którym bardzo często występowałem na scenie, świetna ekipa z Poznania, z którą wielokrotnie na żywo grałem. Często gram na żywo… Tutaj będzie połączony, taki hybrydowy koncert, będziemy łączyć siły, raz będą oryginalne podkłady, bo wielu słuchaczy tego oczekuje przede wszystkim, a nie grania na żywo.  To co ludzie znają już od lat, będziemy łączyć z muzyką na żywo. To będzie przekrój muzyki… Ja nie ukrywam, że nie mogę się doczekać tego koncertu, mimo że biorę w nim udział. Odliczam dni, żeby tam być.

Radio 90: Kto przyjdzie na koncert, kogo można spodziewać się na widowni? Tych którzy 30 lat temu słuchali polskiego rapu, a może młodzi, którzy fascynują się dziś hip- hopem?

Liroy: Wybierają się wszyscy. Z tego co wiem, dużo ludzi młodych do mnie też ostatnio się odezwało i mówiło mi o tym, że już mają bilety, że całe grupy jadą. Wielu raperów, tych młodych, tak samo się wybiera, ale tak samo bardzo dużo ludzi, którzy są z roczników tych, które słuchały w latach 90…. no przekrój wiekowy jest ogromny, bo jak tak rozmawiam z ludźmi, to to są ludzie, którzy już dochodzą do 50 albo są po 50, ale są też ludzie, którzy właśnie kończą 30 parę lat i też mówią, że są właśnie tymi, którzy słuchali tych kawałków jako bardzo młodzi ludzie. Są także ci, którzy mają dzisiaj 15 lat, że gdzieś odnaleźli w tej chwili korzenie tej muzyki rapowej, polskiej i się fascynują tym. Rozpiętość wiekowa będzie ogromna, przekrój całego społeczeństwa. Cieszę się z tego!

THE LEGEND - POWRÓT LEGENDY

Radio 90: To będzie podróż sentymentalna. Polski rap przeszedł długą drogę, a Ty jesteś w niej praktycznie od początku.

Liroy: Jestem w tej grze od 1982 roku, można powiedzieć, że otworzyłem drzwi i siedziałem w pustym pokoju parę lat.

Radio 90: Jak dzisiaj patrzysz po tych kilku dekadach na to, jak dzisiaj rap wygląda, jak wygląda polski hip- hop? Jesteś dumny? Coś byś zmienił?

Liroy: Jestem dumny, bo całe lata 80. zajmowałem się tłumaczeniem ludziom, że to jest muzyka, że jest to sztuka. W latach 80. było to, że ludzie patrzyli się jak świra… Nikt nie przypuszczał, że będzie to kultura, alternatywa do tego co do tej pory się działo. Ludzie wyrażali swoje myśli, swoje podejście do wielu spraw, swój stosunek do życia, śpiewając (…). Jestem mega zadowolony z tego co się dzieje dookoła, niektóre rzeczy mogą mi się nie podobać. Natomiast jestem dumny z tego, że dziś nie muszę nikomu tłumaczyć co to jest rap, praktycznie ta muzyka jest wszędzie. Jesteśmy, jeżeli chodzi o styl muzyczny,  liderem w kraju jeżeli chodzi o sprzedaż.

Zaproszenie dla słuchaczy Radia 90

Liroy: Bardzo serdecznie wszystkich Państwa zapraszam w kolejną sobotę czyli 25 marca świetny koncert takich ludzi jak Peja, Kaliber 44, Paktofonika, Rahim, Focus, DJ HWR, Wzgórze Ya-Pa 3 i ja (…) Zapraszam, otwieramy drzwi z tego co pamiętam o godzinie 16.00 czy 17.00 a impreza będzie trwała chyba do 6.00 rano, więc ho, ho, ho….

THE LEGEND – POWRÓT LEGENDY w sobotę 25 marca w Arenie w Gliwicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj