Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mają pomysł jak zazielenić hałdy. „Dronosiewność” walczy o nagrodę w konkursie Solve For Tomorrow

Facebook Twitter

Uczniowie Zespółu Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku zgłosili swój projekt do konkursu Solve For Tomorrow. To globalny program w ramach którego młodzi ludzie mierzą się z wyzwaniami współczesnego świata.

Finaliści z Rybnika walczą o nagrodę w kategorii klimat

Mówi ich opiekun, nauczyciel informatyki i programowania w szkole:

Maciej Sajkowski: Temat wyzwania, którego podjęli się uczniowie to „Dronosiewność, czyli pomagamy przyrodzie zazielenić hałdy w Rybniku”, niekoniecznie tylko w Rybniku, projekt ma zastosowanie również poza naszym miastem. Przede wszystkim jest to doskonała okazja, żeby wypromować nasz region, że jest to miejsce nowoczesnej edukacji i ekologicznych projektów, w których uczestniczą nasi uczniowie. Jak sama nazwa wskazuje, do zazieleniania hałd zostanie wykorzystany dron. Uczniowie opracowali system składający się z różnych elementów, m. in. specjalnej wyrzutni, który pozwoli na umieszczenie roślin w trudnodostępnym środowisku hałdy.

Jak uczniowie wpadli na pomysł by zazieleniać hałdy? Mówi jeden z czterech autorów projektu „Dronosiewność”:

Marek Gojny: Myśleliśmy nad projektem, który nie tylko jest teraźniejszością, ale też będzie wykorzystywany w dużym stopniu w przyszłości. Wiedzieliśmy o problemie zanieczyszczonego powietrza w naszym mieście, jak i o licznych hałdach. Ponad 300 hektarów hałd znajduje się w okolicy Rybnika, które po prostu są niezagospodarowane. Chcemy wcielić tereny do użytku gmin, aby mieszkańcy z nich korzystali. Po wywiadach z mieszkańcami wiemy, że oni są zainteresowani spacerami po hałdach, ponieważ jest to dobre miejsce widokowe przede wszystkim.

Jak miałoby wyglądać samo zazielenianie hałdy?

Sprawa jest prosta

– dodaje inny z autorów projektu:

Filip Jurczyk: Stworzyliśmy model wyrzutni, która jest przyczepiona do drona i wykorzystuje kapsułki z biodegradowalnego materiału, które będą wystrzeliwane do ziemi. W tych kapsułkach znajduje się specjalna ziemia i nasiona, które łatwo się rozwiną w ziemi z hałdy. (…) One stworzą podstawę w glebie dla drzew i innych roślin. Proces jest dość czasochłonny, ale nasze sadzenie może przyspieszyć samoistne zazielenianie się hałdy. Myślę, że za kilka lat można zacząć tam sadzić drzewa, inne rośliny i zacząć tworzyć tam parki i inne miejsca odpoczynku.

W pierwszych przeprowadzonych testach dobrze przyjęły się na hałdzie: koniczyna, mniszek lekarski i krwawnik. By projekt rybnickich uczniów mógł wejść w życie musi znaleźć się w pierwszej trójce konkursu Solve For Tomorrow. Nagrodą są właśnie środki na realizację zgłoszonego pomysłu. Głosowanie w konkursie trwa do jutra (29.03.) do godziny 16.00. Autorzy projektu zazieleniania hałd, wśród których są także dwaj inni uczniowie Tomasz Szczotok i Kamil Turek liczą na wasze głosy.

Aby zagłosować kliknij TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj