Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warsztaty z niemarnowania jedzenia. Nasi uczniowie są w tym mistrzami!

Facebook Twitter

Warsztaty z niemarnowania jedzenia w RCEZ. Jak gotować by oszczędzać jedzenie, najlepiej wykorzystywać resztki. Rybniccy uczniowie są w tym mistrzami.

Warsztaty z niemarnowania jedzenia

Rybniccy uczniowie uczyli się zasad niemarnowania żywności i mądrego dzielenia się jedzeniem. W ramach 50 Tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 trwa Tydzień Żywności. I właśnie z tego powodu w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej odbyły się warsztaty gastronomiczne pod hasłem: „Kulinarna Odrobina Mądrości: Warsztaty Zero Waste dla Szkół Ponadpodstawowych”. Żeby trafić do młodzieży trzeba kierować do nich krótkie przekazy – mówi jeden z gości Baszar El-Helou, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Instytutu Badawczego:

Baszar El-Helou: Kupujmy z głową.  Wykorzystajmy te produkty z planem i przechowujmy żywność odpowiednio, tak, żeby jej nie marnować i jak jest nadwyżka – dzielmy się z najbliższymi. Pomyślmy o tym, co będę robił z tych produktów spożywczych jak jestem w sklepie, żeby już planować tą żywność, aby na pewno jej nie zmarnować. Jakie mogę wykorzystać resztki czy pozostałości produktów, które są niewystarczające, żeby były same w sobie głównym składnikiem potrawy, ale żeby też nie trafiały do kosza?  Jeżeli kupiliśmy za dużo chleba, na pewno tego nie zjemy, to pomyślmy o tym, co można z niego zrobić. Czy właśnie jakąś zupę na tej podstawie, czy pokroić i poprosić, czy coś innego…

Warsztaty z niemarnowania jedzenia – nasi uczniowie z resztek też potrafią przygotować smakołyki

Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej od września uczy przyszłych szefów kuchni się jak nie marnować żywności:. Mówi Dorota Chrószcz dyrektor placówki:

Dorota Chrószcz: Uczniowie z nadwyżek żywnościowych gotują posiłki u nas w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej. Uczymy ich szacunku do żywności, uczymy ich właśnie tych zasad, niemarnowania żywności, czyli działamy społecznie, ekonomicznie i ekologicznie. Przygotowane przez uczniów posiłki trafiają do Wspólnego Stołu. To jest znowu inicjatywa, którą prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku.

 

To kolejny program prozdrowotnościowy który realizowany jest w Rybniku – mówił Oskar Kowalski prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Oskar Kowalski: Współpraca z miastem Rybnik jest fantastyczna. Mamy tutaj już przyjaciół, którzy są niezwykle kreatywni. To nie jest tylko pomysł na to, żeby młodych ludzi uczyć mądrego gotowania, to jest pomysł na to, żeby oszczędzać jedzenie, ale w moim przekonaniu najważniejsze jest to, że jest to pomysł, że młodych ludzie, od razu zaczynamy uczyć pomagania. Pomaganie i bycie dobrym po prostu człowiekiem jest fajne.

W Rybniku jedzenie trafia do Wspólnego Stołu

Grzegorz Głubczyk z Uniwersytetu Śląskiego, a jednocześnie rybnicki społecznik cieszy się że takie warsztaty mogły się odbyć właśnie w Rybniku:

Grzegorz Głubczyk:  Myślę, że każde takie spotkanie jest bardzo wartościowe z tego względu, że w niemarnowaniu żywności, w idei zero waste najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej. Jeszcze daleka droga przed nami. Natomiast chyba najłatwiej to robić z młodszym pokoleniem stąd tutaj są technicy przyszli technicy gastronomii, czyli ludzie, którzy będą pewnie zarządzać różnymi stołówkami, kuchniami, restauracjami. Tak więc ich świadomość w tym obszarze jest bardzo ważna. Trochę żywności się marnuje. Im więcej z nas będzie, większą wrażliwość w to wkładało, zwracało uwagę na to, tym tej żywności mniej będziemy marnować.

Po warsztatach młodzież odwiedziła Wspólny Stół i zasiliła lodówkę społeczną potrawami przez siebie ugotowanymi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj