Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagrody im. Wojciecha Korfantego. Wśród laureatów były wójt Krzyżanowic

Facebook Twitter

Znamy laureatów Nagrody im. Wojciecha Korfantego. Jeszcze w marcu pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz (Rzecznik Praw Obywatelskich w l. 2010- 2015) obradowała Kapituła Nagrody. Związek Górnośląski przyznaje ją od roku 1993.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego

Laureaci Nagrody im. Wojciecha Korfantego

W ten sposób honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla Górnego Śląska, a w gronie dotychczasowych laureatów znaleźć można np. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Marię Pańczyk-Poździej, Łucję Staniczkową, Jolantę Wadowską-Król, Małgorzatę Mańkę-Szulik, Tadeusza Sławka i Jerzego Buzka.

W tym roku członkowie kapituły byli niesamowicie zgodni i spośród wielu zgłoszonych kandydatów wybrali jednomyślnie troje laureatów

– mówi sekretarz kapituły i prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego

fot.facebook.com/zwiazekgornoslaski

Laureaci Nagrody im. Wojciecha Korfantego:

prof. Dagmara Drzazga

– długoletnia dziennikarka i reżyserka TVP Katowice, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim, twórczyni filmów o Górnym Śląsku i nie tylko (m.in. o ks. Janie Masze, Ślązakach w Teksasie, Rafale Wojaczku, bp. Czesławie Dominie, harcerzach z Gotartowic)

Leonard Fulneczek

– doświadczony samorządowiec z Krzyżanowic, b. wójt i radny, matematyk, pasjonat historii Śląska, animator Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota, chórzysta, wydawca i animator kultury

Teatr Korez

– prywatny teatr działający od roku 1990 w Katowicach kierowany przez Mirosława Neinerta, wystawiający od wielu lat sztuki w języku śląskim np. Mianujom mie Hanka, Cholonek, czy Weltmajstry oraz wspierający różnymi działaniami górnośląską kulturę, tradycje i mowę.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w przeddzień urodzin Wojciecha Korfantego, czyli 19 kwietnia br. o godzinie 11.00 w Zabrzu.

Czytaj także:

Zobacz:

Zobacz inne filmy z drona

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj